Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Yaşlılar, kolesterol düşürücü ilaçlarını ihmal ediyorlar.

Yaşlılar, kolesterol düşürücü ilaçlarını ihmal ediyorlar.

Yaşlı insanlar, kolesterol ilaçlarını almaları zorunlu olduğu halde kullanmıyorlar. Kolesterol düşürücü ilaçlar günümüzde kalp krizi ve felce karşı en iyi silah olmalarına karşın, yapılan iki araştırma insanların reçeteyle aldıkları ilaçları kullanmadıklarını gösteriyor.

Araştırmacı PharmD, ScD Joshua S. Benner, "Bu ilaçtaki potansiyel sadece kalp krizi ve inme riskini düşürmüyor. Aynı zamanda hayatta kurtarıyor. Fakat, bu ilacın sunduğu yararları tam olarak sağlayabilmek için sürekli kullanılması gerekiyor. Ama malesef, hastalar bu mesajı almıyorlar. Benner, Harvard Tıp Okulu'nun Brigham ve Women Hastanesi'nde çalışıyor.

Yapılan çalışmalardan biri gösteriyor ki dört hastadan üçü beş yıl kullandıktan sonra kolesterol düşürücü ilaçları kullanmaktan vazgeçiyor. Diğer bir çalışma ise, yaşlı hastaların neredeyse yarısının kalp krizinden sonra reçete ile verilen statini iki yıl boyunca kullanmaya devam ettiklerini ve kronik kalp rahatsızlığı olan ve olmayan hastalarda ilaç kullanımının çok daha az olduğunu gösteriyor. İki çalışma da, The Journal of the American Medical Association dergisinin 24/31 Temmuz baskısında yayınlandı.

Amerika'da her yıl neredeyse 1 milyon insan kardiyovaskular hastalıkların ( çoğunlukla kalp hastalığı ve inme) çeşitli tiplerinden dolayı hayatını kaybediyor ve ölümlerin çoğu 65 yaş ve üstü insanlarda gerçekleşiyor. Statinler, her yaştaki hastayı kalp krizi ve felçten kaynaklanan ölümlerden koruyor ve fakat bunun yanında bir kaç yan etkisi var.

The Brigham ve Women'ın çalışması, uzun süreli statin kullanan 35 yaş ve üstü 34.000 hastayı değerlendirdi. Terapinin ilk altı ayından sonra hastaların sadece %36'sının ve beş yıl sonra sadece %25'inin ilaçlarını kullanmaya devam ettiği görüldü.

Yüksek ilaç masrafları yaşlılar için sorun olsa da, çalışma asıl nedenin ücretler olmadığını gösteriyor. Çünkü bütün hastalar sigortalı ve ilaçları bedava veya çok düşük bir ücret karşılığında alıyorlar. Benner, düşürücü ilaçların sürekli kullanımında başarısız olunmasının en önemli sebebi, ilacın yararlarının hastalara tam olarak anlatılamaması olduğunu düşünüyor.

Benner, "Statinlerin ne kadar etkili olduğunu gördükten sonra terapiye başlayan hastaların daha itaatkar olduklarını gördük. Daha iyi hasta eğitimi ve hasta, eczacı ve doktor arasındaki daha mükemmel iletişim büyük farklılıklar yaratabilir" diye konuştu.

İkinci çalışmada; Ontario'nun Toronto General Hospital araştırmacıları, yüksek kolesterol seviyeleri olduğu ve kalp krizinden korunmaları için reçeteyle statin verilen 66 yaş ve üzerindeki 143.000 hastanın verilerini tekrar incelediler. İki yıl sonra; kalp krizi geçirmiş hastaların %40'ının, kronik kalp hastalığı olan hastaların %36'sının ve kalp hastalığı olmayan hastaların %25'inin ilaç kullanmaya devam ettiği görüldü.

Makalesinde yapılan iki çalışmayı destekleyen American Geriatrics Derneği eski başkanı MD William B. Applegate, statinler verildikten sonraki altı ay içerisinde hastaların düzenli kullanımının devam etmemesine dikkat çekti ve yaşlı insanların ilacın önemini kavrayamadıklarını belirtti. Applagate, şu an Wake Forest Üniversitesi Tıp Okulu'nun dekanı olarak görev yapıyor.

Applegate yazısında "Yaşlı insanlar ilaç kullanımını bırakmaya daha yatkın oluyorlar. Bu yüzden kalp rahatsızlığı olan yaşlı hastaların statin tedavilerine daha fazla önem verilmesi gerekiyor" diyerek görüşlerini belirtti.
Yayın tarihi: 24.07.2002
882
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.