Sağlık

Yaşlanmak istemiyorsan beslenmene dikkat et!

Yaşlanmak istemiyorsan beslenmene dikkat et!

Doğru, yeterli ve dengeli beslenme, yaşlanma hızını etkileyen en önemli faktör...

Doğru seçilmiş yiyecekler sizi kalp ve damar hastalığı, kanser, hipertansiyon, şeker hastalığı, şişmanlık gibi yaşlandırıcı pek çok sağlık sorunundan uzakta tutar.

İyi planlanmış bir diyet vücudunuzun yaşlılığa direnme mekanizmalarını kontrol eden gençlik moleküllerini daha çok üretmesine destek olabilir.

Daha güçlü kemikler, kaslar, daha etkin bir bağışıklık sistemi, daha yüksek bir enerji düzeyi öncelikle doğru, dengeli ve yeterli beslenmekle sağlanabilir. Böyle bir beslenme tarzı hücrelerinizin kendilerini daha çok yenileyebilmelerine, dokularınızın daha kolay tamirine, organlarınızın daha yüksek verimine olanak sağlar. Doğru ve dengeli beslenme bedeninize gereğinden fazla toksin ve atık madde yüklenmesini engeller. Hatta bazı besinler vücudunuzun birikmiş toksin ve atıklardan daha etkin kurtulmasına yardımcı bile olabilir.

Glisemik indekse dikkat

Yanlış beslenme yaşlanmayı hızlandıran serbest radikal hasarını arttırırken, doğru seçilmiş, antioksidan kapasitesi yüksek E vitamini, C vitamini, beta-karoten, çinko selenyum ve flavonoid zengini besinler antioksidan savunmanızı güçlendirecek, hücrelerinizin erken yaşlanmasına engel olacaktır.

Daha yavaş yaşlanmak ve kilonuzu kolayca kontrol altında tutabilmek istiyorsanız, besin seçimlerinizi glisemik indeksi düşük olanlardan yana yapınız. Düşük glisemik indekse sahip besinleri tükettiğinizde şeker, kan dolaşımınıza yavaş yavaş ve az az girecek, insülin hormonunun aşırı miktarda salınmasına engel olacaktır. Vücudunuz daha az insülin seviyelerinde kaldığında, daha az stres hormonları üretmekte, daha kolay kilo kontrolü yapabilmekte, hipertansiyon, şeker hastalığı ve damar sertliği gibi yaşlanmayı hızlandıran sorunlarla daha az karşılaşmaktadır.

Yayın tarihi: 09.10.2003
831
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.