Sağlık

Yaşam tarzınızı değiştirin

Yaşam tarzınızı değiştirin

Tansiyon, şeker gibi hastalıkları ilaç kullanmadan kontrol altında tutmak artık daha kolay.

Atlanta'daki Emory Üniversitesi'nde görevli Neil Gordon, tansiyon, şeker, kolesterol gibi hastalıklarda bazı durumlarda yaşam tarzının değiştirilmesinin yeterli olduğunu söyledi.

Gordon, egzersizin ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinin, sadece üç ay sonra olumlu etki ettiğinin araştırmayla kanıtlandığını belirtti.

İlaçsız çözüm

Neil Gordon, yapılan bir araştırma kapsamında kolesterol düzeyleri ciddi şekilde yüksek olan şeker ve yüksek tansiyon hastası 2 bin kişinin yaşam tarzında değişiklik yapıldığını ve 12 hafta sonra değişikliklerin etkisini ölçtüklerini belirtti.

Kolesterol düzeyi iner

Araştırma sonucunda, deneklerin üçte ikisinin kan basıncı, üçte birinden fazlasının kanındaki şeker düzeyi ve yaklaşık dörtte birinin kolesterol düzeylerinin ilaç kullanmadan hedeflenen düzeylere indiği ortaya çıktı.

Bilim adamları, bu tür rahatsızlıklarda çoğu kişinin hemen ilaca başvurduğuna, yaşam tarzında değişiklik yapmanın ise çok önemsenmediğine dikkat çektiler.
Yayın tarihi: 15.12.2006
1002
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.