Sağlık

Yaşam tarzınız 'SAĞLIK' olsun

Yaşam tarzınız 'SAĞLIK' olsun

Yaşam tarzı oluştururken, bilim adamlarının sözünü dinleyin. Onlar 'İçin ama ölçülü için' diyorlarsa, bir bildikleri vardır.

Alkoliklerin sadece karaciğer sirozu tehlikesiyle karşı karşıya olmakla kalmayıp ağız, gırtlak ve yemek borusu kanserleri gibi başka kanser türlerine de yatkın oldukları uzun zamandan beri biliniyor. Aşırıya kaçmadan içki içenlerin bu hastalıklara yakalanma tehlikesinde bir artış olmuyor, fakat kadınlarda meme kanseri konusunda bir ayrıcalık var.

Meme kanseri bağlantısı

Pek çok çalışma, meme kanseri tehlikesinin çok az alkol almakla bile bir miktar arttığını gösteriyor. Ama başka çalışmalarda da çok fazla içki içenler dışında tehlike artışını kanıtlayacak bir sonuca ulaşılmadı.

İsveç'te yapılan bir çalışmada fazla miktarda alkol almanın meme kanseri tehlikesini biraz artırmasına karşın, günde en fazla 2 kadeh içki içenlerde tehlike artışının görülmediği saptandı.

ABD'de, 5 binden fazla kadın denek ile yapılan ve onlarca yıl sürdürülen Framingham çalışmasında da, alkol alımı yüzünden meme kanserine yakalanma tehlikesinde bir artış görülmedi.

Bu arada aşırıya kaçmadan alkol almanın kardiovasküler hastalıklara karşı kişiyi koruma derecesinin, meme kanseri tehlikesine karşı korunma şansından çok daha yüksek olduğunu da unutulmamalı.

Uzun ömür için gerekli

ABD'de gerçekleştirilen en geniş kapsamlı çalışmalardan birini, Amerikan Kanser Derneği'nin yaşları 35 ile 69 arasında değişen 500 binden fazla katılımcıyla gerçekleştirdiği proje oluşturdu.

Bu çalışmada, dokuz yıla kadar uzayan bir süre içinde ölüm tehlikesiyle karşılaşanların çoğunun, hiç içki içmeyenler ve de günde 6 kadehten fazla içenler olduğu görüldü. Ölüm tehlikesi en az olanlar ise günde yarım ya da en fazla 2 kadeh içki içenlerdi. Bu grupta ölüm oranı yüzde 21 olarak saptandı.

Kırmızı mı, beyaz mı sağlıklı

Laboratuvarda, kırmızı şarabın sağlık için beyaz şaraptan daha yararlı olduğu sonucu çıkıyor. Çünkü kırmızı şarabın polifenol seviyesi çok yüksek.

Bunlar da bir çok hastalığı önleyebiliyorlar. Şarabı içme yöntemi, aslında şarabın türünden daha önemlidir. Düzenli olarak aşırıya kaçmadan yemekle birlikte içilen şarap sağlık açısından sözünü ettiğimiz yararların hemen hepsini sağlayabilir.

Bunama, kanser ve ölüm tehlikesini azaltmak için özellikle Avrupa'da yapılan çalışmalar sadece şarap içenlerin korunduğunu ve bira ya da damıtılmış içkileri içenlerin alkolden yararlanamadıklarını ortaya koydu. Ancak ABD'de yapılan epidemiolojik çalışmalar, kullanılan içkinin türünün herhangi bir fark yaratmadığını gösteriyor. Bunun da içki içme yöntemiyle ilgili olması mümkün.

Elbette, hiç alkollü içki içmemesi gerekenler de var. Böylelerine ailelerinde alkol ve uyuşturucu bağımlıları bulunanlar ve de tıbbi durumları nedeniyle alkol kullanmamaları gerekenler de dahil.

Bazı ilaçlar alkolden zarar görürler. Doktorunuza, ne kadar içki içtiğinizi açıklamalı ve onun önerdiği miktara sadık kalmalısınız. Kanın pıhtılaşmasında aspirin ve alkol etkilidir ama ölçülü içki içerseniz, kalp hastalıklarından korunmak için günde bir aspirin almanızın hiçbir sakıncası yok.

Kaynak: Kelebek
Yazan : Dr. Curtis Ellison
Derleyen : Azize Bergin
Yayın tarihi: 19.11.2004
866
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.