Sağlık

Yaraları temizlemek için sinek kurdu

Yaraları temizlemek için sinek kurdu

Modern tıp teknolojisinin yararlarına karşın, yeni araştırmalardan elde edilen bulgular doktorların zaman zaman dünyanın ilk şifacısı Doğa Ana'nın yetkinliğine boyun eğmeleri gerektiğini ortaya koyuyor.

Yeni bir araştırmada iyileşmeyi kabul etmeyen inatçı yaraları iyileştirmek ve için sinek kurdu kullanmanın yararları ortaya konuyor. Yaralar ölü dokuları sindirerek bakterileri ortadan kaldırıyor.

Hollanda'daki Leiden Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Dr. G.N. Jukema yaraların sinek kurduyla temizlenmesi bazı insanlara pek de çekici gelmese de, hastaların bu yöntemi denemeye istekli olduklarını belirtiyor.

Jukema sinek kurtlarının 'son çare' olarak görüldüğünü, tıbbi nedenlerle vücudun belli bir parçasının kesilip alınmasını önlemek amacıyla, yaranın cerrahi yöntemlerle temizlenmesinin ya da antibiyotik tedavisinin yerini alamayacağını sözlerine ekledi.

Açık yaranın üzerine konan sinek kurtlarının salgıladıkları proteinlerin yara kabuklarını parçalamasıyla, sinek kurtlarının sindirebilecekleri bir çorba oluşuyor. Sinek kurtları yaralanan derinin yeniden mikrop kapmasını önleyecek maddeler de salgılıyor, yaranın üzerinde gezinmeleri de yeni dokuların gelişmesini kolaylaştırabiliyor.
Araştırmacılar sinek kurtlarının yanık tedavisinde de kullanılabileceğini belirttiler.
Yayın tarihi: 08.01.2003
3901
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.