Sağlık

Yapay kan devri başlıyor

Yapay kan devri başlıyor

İsveçli bilim adamları, ilk kez bir grup hastanın tedavisinde başarıyla yapay kan kullandılar.

Stockholm'deki Karolinska Kliniği'nin başhekimi Pierre LaFolie, yapay kanın başarıyla kullanımının "Ay'a ayak basmak gibi şey" olduğunu belirterek, "Eğer bunda sürekli başarı sağlarsak, insanlık büyük bir adım atmış olacak" diye konuştu.

Donörden alınan kandaki akyuvarlarının toz haline getirildiğini ve bu tozun senelerce saklanabildiğini kaydeden LaFolie, yapay kanın, trafik kazası gibi acil durumlarda tozun özel bir sıvıyla karıştırılarak hazır hale getirildiğini açıkladı.

LaFolie, yapay kan verilmeden önce hastanın kan grubunun belirlenmesine de gerek olmadığını söyledi.

8 hasta üzerinde başarıyla denendi

Yapay kan, Amerikalı bilim adamları tarafından geliştirildi ve şimdiye kadar Stockholm'deki 8 hasta üzerinde başarıyla denendi. Araştırma başkanı Bengt Fagrell, hastaların vücutlarının yapay kanı kabul ettiğini ve herhangi bir sorun çıkmadığını kaydetti. Fagrell, etik nedenlerden dolayı tozun, insan kanından alınan akyuvarlar kullanılarak yapıldığını belirterek, memeli hayvanlardan alınan kanın da aynı işlevi göreceğini söyledi.

Yayın tarihi: 26.10.2003
854
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.