Sağlık

Yapay beyin gerçek oldu...

Yapay beyin gerçek oldu...

Bilim adamları, beynin hafızayı kontrol eden bölümünün işlevini gören, silikon çip şeklindeki bir yapay beyin kısmı geliştirdiler.

Los Angeles´taki Güney California Üniversitesi bilim adamlarının geliştirdiği çipin, ´´Hippocampus´´ olarak bilinen beyin bölgesinin işlevini yürütmek üzere tasarımlandığı ve günün birinde beyin hasarı olan insanlarda kullanılabileceği belirtildi.

İlk beyin dokusu testleri başarılı olursa çipin önce fareler sonrada maymunlar üzerinde deneneceği bildirildi.

New Scientist dergisinde çıkan haberde, ´´Her şey yolunda giderse yapay beyin parçasının inme, sara ya da Alzheimer hastalığı yüzünden beyni hasar gören insanları iyileştirmek için kullanılabileceği´´ kaydedildi.

Theodore Berger ve ekibinin yapay ´´hippocampus´´u, bunun yapılıp yapılamayacağını görmek için deneme kabilinden geliştirdikleri, çipi geliştirmenin yaklaşık 10 yıllarını aldığı belirtildi.

´´Hippocampus´u kaybederseniz hafızanıza yeni bilgiler kaydetme yeteneğini yitirirsiniz´´ diyen Berger, eğer çip ´´hippocampus´´u zarar görmüş kişilerde hafızaya yeni bilgiler alma yeteneğini yeniden kazanmaya yardım ederse bunun çipin işe yaradığını göstereceğini söyledi.

Ancak, çip kimliğin temeli olan hafızayı etkileyeceği için, bunun etik sorunlar ortaya çıkarabileceği belirtiliyor.
Yayın tarihi: 12.03.2003
776
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.