Sağlık

Yanlış gözlük seçimi...

Yanlış gözlük seçimi...

Gözlüklerde yanlış kullanıma bağlı olarak oluşan deformasyon, görme fonksiyonlarını etkiliyor. Buna bağlı olarak baş ağrısı yaşanabiliyor.

Vakıf Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Doktor Nürşen Öncel, yaptığı açıklamada, günümüzde gelişen teknolojiye bağlı olarak artan bilgisayarın kullanımının giderek yaygınlaştığını, bunun da bazı göz hastalıklarını beraberinde getirdiğini belirtti.

Bilgisayar, televizyon ve benzeri cihazlardan yayılan zararlı ışınların gözün bozulmasında büyük etken olduğunu ifade eden Öncel, ''Bu zararlı ışınların yanı sıra yanlış gözlük kullanımı da gözde bazı rahatsızlıklara neden olabiliyor. Bu nedenle gözlük kullanan vatandaşların, gözlük takarken bazı kurallara uyması, bazı alışkanlıkları edinmesi gerekmektedir'' dedi.

Öncel, gözlüğü takıp çıkarırken, silerken, bir zemin üzerine koyarken, kılıfına ve kılıfsız olarak cebe, çantaya konulurken ortaya çıkan bazı zorlamaların gözlüğün ayarlarını ve ömrünü etkileyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Oluşan deformasyonlar hem estetik hem de fonksiyonel açıdan hoş olmayan, olumsuz sonuçlar doğurur. Deforme bir gözlük cilde pişik ve kızarıklık gibi zararlar verir. Çerçevedeki kaykılmalar kulak arkası, şakaklar ve burun üzerinde ağrı oluşturur. Görme fonksiyonlarını etkiler. Astiğmatik ve prizmatik etkiler meydana getirerek bulanık görmeye, çift görmeye, yorgunluğa ve baş ağrısına sebep olabilir. Yani gözlüğün yanlış kullanımı, buna bağlı olarak ortaya çıkan deformasyon, ciddi göz bozukluklarına neden olabilir.''

Tüm bu olumsuzlukları gidermek için gözlük kullananların gözlüklerini kullanmadıkları zaman dıştan sert içten kadifemsi koruyucu bir kılıfla muhafaza edilmesi gerektiğini anlatan Öncel, ayrıca gözlük saplarının açılıp, düz bir zemine konularak, sapların düz ve eşit şekilde zemine değip değmediğine bakılarak çerçeve ayarlarının kontrol edilmesi gerektiğini dile getirdi.
Yayın tarihi: 11.12.2006
1057
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.