Sağlık

Yanan yerinize buz koymayın!

Yanan yerinize buz koymayın!

Yaygın bir inanıştır... Bir yerimiz yanınca üzerine hemen buz koyarız. Ancak doktorlar karşı çıkıyor: "Buz dolaşımı bozuyor bundan vazgeçin..." Ayrıca diş macunu, yoğurt ve salçada sürmek yanlış

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Cemal Aygıt, yanık bölgeye buz konulmasının dolaşımı bozduğunu, yanıkların üzerine buz konulmaması gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Aygıt, yanıkların ev kazalarının başında geldiğini ifade ederek, yanık olayında ilk müdahalenin önemli olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Aygıt, şunları kaydetti:

''Yanık bölgeye buz konulmasının dolaşımı bozucu etkisi var. Bu nedenle yanıkların üzerine buz konulmaması gerekiyor. Yanık bölgeyi buzlu ya da soğuk suda tutmak fayda sağlar. Soğuk suda da uzun süre tutulmaması gerekir. İkinci derecede yanıklarda 'bül' denilen baloncuklar oluşabilir. Bunların uzman hekim kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Yanık geniş ise hastanede yatarak tedavi edilmesi lazım. Bu durumda sıvı ve elektrolit tedavi gerekir.''

Yanığa diş macunu, yoğurt, salça sürülmesi

Daha ağır olan üçüncü derece yanıklarda, ''Cilt efekti'' denilen deri yüzeyinde bazı kayıpların oluştuğunu ifade eden Doç. Dr. Aygıt, yaranın durumuna göre vücudun bir bölgesinden alınan derinin, yanık bölgeye ameliyatla uygulanması işlemi yapılacağını kaydetti.

Yanık bölgeye, diş macunu, yoğurt, salça gibi maddelerin sürülmesinin, deriyi kurutarak dokusunu bozacağına dikkat çeken Doç. Dr. Aygıt, ''Yanıkta amaç yanan bölgeyi nemli tutmaktır. Halk arasındaki yanlış inanışlar yarayı içinden çıkılamaz hale getirir. Diş macunu, içinde bulunan nane esansı dolayasıyla yanıltıcı ve geçiçi bir ferahlık verirken, yanığı kurutması nedeniyle uygun değildir'' dedi.
Yayın tarihi: 10.03.2002
900
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.