Sağlık

Yalnız kalpler çabuk tekliyor!

Yalnız kalpler çabuk tekliyor!

Bilim adamları yalnız yaşayanların kalp hastalıklarına yakalanma riski, partneri olan kişilere göre çok daha fazla olduğunu açıkladı.

Hollandalı uzmanların, yaşı 60'ın üzerindeki erkekler ile 50'sini geçen kadınlar üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, tek başına yaşama, "akut anjine yakalanma" ve "kalp krizi geçirme riskini" artırıyor. Araştırmacılar buna neden olarak da "yalnız yaşayanların kötü beslenmesi ile sigara alışkanlığının daha yaygın olmasını" gösteriyor.

İki yıl içinde 138 bin yetişkinin incelenmesiyle akut anjin ve kalp krizi gibi sorunlarla karşılaşma riskinin en fazla yalnız yaşayanlarda olduğunu ortaya koydu.

Genel nüfusun yüzde 5'ini oluşturmalarına karşın yalnız kadınların koroner yetmezliğinden kaynaklanan ölümlerdeki payı üçte bire kadar çıkıyor. Genel nüfusun yüzde 8'ini oluşturan erkeklerde ise bu oran üçte ikiye çıkıyor. Araştırma sonucuna göre kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltan faktörler ise şöyle sıralanıyor: "Bir partnere sahip olmak, yüksek öğrenim görmüş olmak ve bir işte çalışmak." Boşanan kadınların kalp krizi geçirme riskinin azaldığı da belirtildi.
Yayın tarihi: 16.07.2006
811
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.