Sağlık

Yaklaşan tehlike "Diyabet"

Yaklaşan tehlike "Diyabet"

Diyabet, önümüzdeki 20 yıla damgasını vuracak hastalıkların başında geliyor. Tüm gelişmiş ülkelerde ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan diyabete sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam davetiye çıkarıyor.

Uzmanlar diyabeti 'yaklaşan global felaket' olarak tanımlıyor. Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun istatisliklerine göre dünyada 314 milyon gizli şeker hastası ve 194 milyon diyabetli var. 2025 itibariyle gizli şeker hastası sayısının 472, diyabetli sayısının ise 333 milyon olması bekleniyor.

Bu artış bölgelere göre farklılık gösterecek; dünyadaki diyabet hastalarının üçte ikisinin yaşadığı gelişmekte olan ülkelerde yüzde 170, gelişmiş ülkelerde ise yüzde 42 artış öngörülüyor. 2025'e kadar diyabetli sayısının Afrika, Doğu Akdeniz, Ortadoğu ve Güney-Doğu Asya'da üçe, Amerika ve Batı Pasifik'te ise ikiye katlanacağı tahmin ediliyor. Avrupa'da da diyabetli sayısı yaklaşık iki katına çıkacak. Peki, bizde durum ne? Diyabet salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sağlık uzmanları için en "sıcak" konulardan biri. Mayısta düzenlenen Ulusal Diyabet Kongresi'nde açıklanan rakamlar, ülkemizde diyabetin hızla arttığını gösteriyor. Türkiye'de halen yaklaşık 2.6 milyon diyabet hastası var. Buna ek olarak 2.1 milyon kişi de, diyabetli olduğu halde bundan haberdar değil. Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun verilerine göre de, tüm dünyada diyabetlilerin en az yüzde 50'si hastalığının farkında değil. Hatta bazı ülkelerde bu oran yüzde 80'e kadar çıkabiliyor. Hastalığın farkında olmamak çok tehlikeli bir durum; çünkü diyabet hemen tüm gelişmiş ülkelerde ölüm nedenleri arasında ilk sırada. Ayrıca 'gizli şeker' döneminde diyabet belirti vermediği halde organ hasarları oluşturabiliyor. Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Temel Yılmaz, bu dönemde yüzde 40 hastada yüksek tansiyon, yüzde 60-80 hastada obezite olduğunu söylüyor.

Kimler risk altında

- Obezite diyabetle doğrudan ilgili. Tip 2 diyabetlilerin yüzde 80'inden fazlası aşırı kilolu

- Abur-cubur ve fast-food2a dayalı sağlıksız ve düzensiz beslenme, diyabetin oluşmasında en önemli etkenlerin başında geliyor

- Diyabet, genellikle 40 yaşın üstündeki kişilerde ortaya çıkıyor. Yaş ilerledikçe risk artıyor

- Ailesinde diyabet hastası olan kişiler daha fazla risk altında

- Hareketsiz ve stresli bir yaşam sürenlerde diyabet oluşması olasılığı daha fazla

Ne zaman endişelenmeli

- Anormal derecede susuzluk hissi ve ağızda kuruluk

- Sık sık idrara çıkma

- Aşırı yorgunluk hissi, enerji eksikliği

- Açlığa tahammülsüzlük

- Yemek sonrası hemen açlık hissi, gece uykudan uyanıp yemek yeme hissi

- Yemek sonrası yorgunluk

- Ani kilo kaybı

- Geç iyileşen yaralar

- Tekrarlayan enfeksiyonlar

En "basit" hastalık bile mutsuzluk, huzursuzluk demek. Artı, masraflaR...Yani diyabetin bir de ekonomik boyutu var ki, çok ciddi. Prof. George Alberti, yaklaşan bu global felakete karşı önlem alınmazsa bütün devletlerin diyabetten kaynaklanan büyük parasal ve sosyal krizlerle karşılaşacağını söylüyor. Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun verilerine göre, diyabetin ve diyabetin yol açtığı komplikasyonların şu anki maliyeti, toplam sağlık harcamalarının yüzde 5-10'nunu oluşturuyor. Bazı ülkelerde ise bu rakam yüzde 25'e çıkabiliyor. Bir diyabetlinin yıllık harcaması 10 - 12 bin dolar arasında değişiyor. Bu da sağlıklı insanların harcamalarının üç-dört katı demek.

Tempo
Yayın tarihi: 30.09.2003
746
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.