Sağlık

WHO: Rehavete kapılmamalı

WHO: Rehavete kapılmamalı

Domuz giribinin görüldüğü ülkelerin sayısı 20'ye, vaka sayısıysa 985'e yükseldi. Ancak hastalığın yayılma hızının yavaşladığı gözleniyor.

Güncellenme tarihi:
Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribinin hızının kesilmesinin rehavete yol açmamasını istedi. Yetkililer, yeni ve daha güçlü bir salgın olasılığının devam ettiği uyarısında bulundu. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 5. dereceye yükseltilen domuz gribinden korunmak için takılan maskelerde yeni bir trend yakalandı. Domuz giribinin görüldüğü ülkelerin sayısı 20'ye, vaka sayısıysa 985'e yükseldi. Ancak hastalığın yayılma hızının yavaşladığı gözleniyor. Hastalığın çıkış noktası olan Meksika'da Devlet Başkanı Felipe Calderon, vaka sayısının azalma eğiliminde olduğunu, alınan önlemlerin işe yaradığını söyledi. Ancak Dünya Sağlık Örgütü hastalığın yıl içinde özellikle kış aylarında güçlenerek yeniden ortaya çıkabileceğine dikkat çekiyor. Meksika'nın ardından en çok vakaya rastlanan ABD'de de yetkililer, hastalığın tüm ülke geneline yayılabileceği uyarısı yaptı. Halen 30 eyalette 244 vaka bulunuyor. ABD'deki eyaletlerin yarısından fazlasında doğrulanmış domuz gribi vakaları bulunuyor. ABD'li uzmanlar, virüsün çoğunlukla 50 yaşın altındakilerde görüldüğünü de açıkladı. Domuz gribi nedir, nasıl korunulur, tedavisi var mıdır? Cevaplar aşağıdaki videolarda, izleyin!
Yayın tarihi: 06.05.2009
1619
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.