Sağlık

WHO alarm seviyesini yükseltti

WHO alarm seviyesini yükseltti

Dünya Sağlık Örgütü WHO, Meksika dışında da ölümlere neden olmaya başlayan domuz gribiyle ilgili salgın alarmı seviyesini dörtten beşe yükseltti.

Güncellenme tarihi:
• DSÖ: Kontrol için artık çok geç • Dünyanın yeni korkusu • 'Alo 184'ü arayıp bilgi alabilirsiniz! • Nasıl korunmalı? Beşinci derece, sondan bir önceki durak ve ciddi ve yakın bir salgın tehlikesine uyarısı demek. Altıncı derece ise küresel bir salgına işaret ediyor. Örgütün başkanı Margaret Chan, tüm ülkelerin gözlemleri artırmaları ve salgına yönelik planlar yapmaları gerektiğini söyledi. Dünya Sağlık Örgütü'nün bu kararı, ABD'de 23 aylık bir Meksikalı çocuğun Teksas'ta bu hastalıktan ölmesini izliyor. Teksas'ta tedavi gördüğü belirtilen bebek, Meksika dışında domuz gribinden öldüğü bilinen ilk kişi oldu. WHO Başkanı Chan, Cenevre'de yapılan olağanüstü toplantıan sonraki açıklamasında alarm seviyesinin bu kadar hızlı yükseltilmesi gerekli önlemleri almaları için hükümetler ilaç şirketleri ve iş dünyasına önemli bir uyarıdır" dedi. Bu arada, Amerikan Başkanı Barack Obama, Meksika sınırının kapatılması yönündeki çağrılara karşı çıktı, virüsün çoktan ülkeye girdiği için bunun anlamsız olduğunu söyledi. Meksika'da da yetkililer, ülkenin bazı bölgelerindeki kamu ve özel kuruluşlarına, mayıs ayının ilk beş gününde kapalı kalmaları çağrısında bulundu. Bu arada virüsün yayılışı da sürüyor. Peru ve İsviçre virüsün görüldüğü son ülkeler oldu. 'Avrupa'da binlerce kişi ölebilir' Öte yandan, üst düzey bir Avrupa Birliği yetkilisi, bir domuz gribi salgını durumunda kıtadaki binlerce kişinin ölebileceği uyarısı yaptı. Birliğin Sağlık Genel Direktörü Roberd Madelin, konunun Avrupa'da insanların ölüp ölmeyeceği değil, kaç kişinin öleceği olduğunu belirtti. Amerika Birleşik Devletleri'nde de Başkan Barack Obama, yönetimin hastalığa karşı elinden geleni yaptığını söyledi. DOMUZ GRİBİ Öksürme ve hapşırma yoluyla bulaştığı düşünülen bir solunum yolu hastalığı Belirtileri normal gribe benziyor Mendil kullanmak ve elleri güzelce yıkama gibi hijyen önlemleri hastalık kapma riskini azaltabiliyor Hastalığa grip virüsünün normalde domuzları etkileyen ancak zaman zaman insanlara da bulaşan bir tipinin dönüşüm geçirmiş halinin yol açtığı düşünülüyor. Bu virüs alışıldık mevsimsel grip salgınlarına yol açan tipin, normalde domuz ve kuşları etkileyen türden genetik malzeme içerecek şekilde dönüşmüş hali. Şu anda varolan aşıların bu virüs tipine karşı ne kadar etkili olacağı belirsiz. Ortaya çıkan son vakalar genel olarak genç yetişkinler arasında yayılıyor. Grip virüsünün bilindik tipi, daha ziyade çocuklar ve yaşlılara yönelik ciddi bir tehdit oluşturuyordu. BBC TÜRKÇE
Yayın tarihi: 30.04.2009
892
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.