Sağlık

Vücutta patlamaya hazır bir bomba: Apandis

Vücutta patlamaya hazır bir bomba: Apandis

Zamanında müdahale edilmediğinde tehlikeli sonuçlar doğurabileceği için önemli bir hastalık olan apandisit, ne yazık ki önceden belirtiyle seyretmeyen ve aniden ortaya çıkan rahatsızlık...

İncebagırsak ile kalınbağırsağın birleştiği yerin, yani körbağırsağın alt ucundan çıkan uzantıya apandis, iltihabına ise apandisit adı veriliyor. Hastalığın tedavisinde erken müdahale hayati önem taşıyor.

Sindirim sistemimizin uç noktasında yer alan apadis, içinden besinlerin geçmediği bir organ. Bağırsaktaki mikroplara karşı antikor üretilmesinde görev alarak bağışıklık sistemine yardım eden bir uzuvun iltihaplanması sıklıkla otuz yaş altı erişkinlerde görülür.

Apandis'in tıkanmasına ve iltihaplanmasına yol açan sebepler arasında bağırsaktan gelen dışkının apandis içinde taşlaşması, apandis duvarındaki dokunun aşıri büyümesi, meyve çekirdekleri, bağırsak parazitleri gibi yabancı cisimler, tümör veya yapışıklıklar sayılabilir.

Bu tıkanma sırasında da apandis normal salgısına devam ettiğinden bakterilerin çoğalmasıyla organ içindeki basınç artar. Önce toplardamar fonksiyonu bozulur. Basıncın daha da artmasıyla atardamarlar da fonksiyonlarını kaybetmeye başlar. Bakteriler de apandis iç duvarının derin katlarına kadar ilerler.

Bakterilerin sebep olduğu toksinler ve ölü doku parçalarının kana karışmasıyla ateş, nabızda hızlanma gibi belirtiler ortaya çıkar, daha da ileri safhada apandis delinir.

Apandis'in gerilmesine bağlı olarak göbek çevresinde ve karnın üst bölgelerinde orta şiddette ağrı hissedilir. Saatler sonra ağrı karnın sağ alt bölgesine kayar. Nedeni karın zarının iltihaptan etkileniyor olmasıdır. Ağrıyı bulantı, kusma takip edebilir. Ardından karın kasları kasılır, karın tahta gibi sert bir hal alır.

Hastanın ağrıdan kurtulmak için kendi kendine ağrı kesici ilaç almaması gerekir. Çünkü ilaç ağrının karakterini değiştirip teşhisin doğru konmasını engelleyebilir. Bu nedenle, apandisitten şüphelenilen ağrılı durumlarda ilaç kullanmadan hemen doktora başvurmalıdır.
Apandisitin tedavisi için tek yol vardır, oda cerrahi müdahaledir, ameliyat ile apandis'i alınır. Ameliyattan sonra hastanın yakınmaları hızla düzelir. Bir iki gün içinde tamamen düzelen hasta taburcu edilebilir.Yayın tarihi: 09.02.2003
757
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.