Sağlık

Vücudunuzla barışık olun

Vücudunuzla barışık olun

Kadınlarda daha çok göğüs ve kalçalar, erkeklerde ise saç ve cinsel organ büyüklüğüyle ilgili takıntılı düşünceler bulunuyor...

Psiyatrik Eğitim Danışma ve Tedavi Merkezi'nde görevli psikiyatri uzmanı Dr. Bahadır Bakım, bir psikiyatrik rahatsızlık olan vücut dismorfik bozukluğunun kadın ve erkeklerde aynı oranda görüldüğünü söyledi.

Bu tür hastaların çekingen, özgüven eksikliği olan içe dönük kişiler olduğunu anlatan Uzm. Dr. Bakım, şöyle devam etti: "Bu rahatsızlıkta kişilerin, görünüşlerindeki başkalarına göre normal, ama kendilerine göre kusurlu, çirkin olarak algıladıkları bölümlere yönelik takıntılı düşünceleri bulunur. Bu durumdaki bireyler, genellikle yüz bölgesi olmakla birlikte, herhangi bir yere ya da genel olarak vücut yapısına odaklanır. Kişilerde hafif bir fiziksel anormallik varsa bile, bu nedenle yaşadığı kaygı normalde hissedilmesi gerekene göre aşırı derecededir."

Uzm. Dr. Bakım, böyle kişilerin düşündükleri kusurlarını kapatmak için çekmecelerini makyaj malzemeleriyle doldurduklarını, sık sık aynaya baktıklarını ya da aksine aynalara küsebildiklerini vurgulayarak, "Vücut dismorfik bozukluğu bulunan kişilerin yüzde 75'i evlenmemekte, evlenenlerde de boşanmaya sık rastlanmaktadır" diye konuştu. Estetik operasyonlar için başvuranların yüzde 2'sini bu kişilerin oluşturduğunu dile getiren Uzm. Dr. Bakım, " Kadınlarda daha çok göğüs ve kalçalar, erkeklerde ise saç ve penis büyüklüğüyle ilgili takıntılı düşünceler bulunur"dedi.

"Vücut dismorfik bozukluğu" olanlarda endişe ve sıkıntıların kalabalık ortamda arttığını, depresyonun da genellikle yanı başlarında bulunduğunu belirten Uzm. Dr. Bahadır Bakım, bu rahatsızlığa yakalananların psikiyatrik tedaviye yönlendirilmesinin önemine değindi.
Yayın tarihi: 25.11.2003
818
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.