Sağlık

Vücudunuza iyi bakın!

Vücudunuza iyi bakın!

Toksinleri vücuttan atmak, artık adını öğrendiğiniz deyişle detoks önemli.

Güncellenme tarihi:
detoks

Bitmeyen koşturma ve telaşta yeterli sebze ve meyve yememek, besinleri pişirirken bilerek ya da bilmeyerek yararlı etkilerini ortadan kaldırmak, öğün atlamak, yeterli su içmemek ve daha birçok neden vücudu yoruyor. Toksinlerin birikmesine yol açıyor. Hareketsiz yaşam ve stres de bu olumsuzluklara eklendiğinde bağışıklık sistemi de çökmeye başlıyor. İşin sarpa sarmaması için şu aralar sıkça detoks öneriliyor.

Uzman diyetisyen Dilara Koçak, düzenli olarak yılda iki kez detoks yapılması taraftarı olduğunu söylüyor. "Çünkü şehir yaşamı bizi buna zorluyor. Bir hafta-10 gün süreyle vücudu dinlendirmek ve ona gerçekten iyi davranıp, ihtiyacı olan doğal besinlerle ödüllendirmek ve arındırmak hastalıklara karşı koruması için bir doping olarak düşünülebilir" diyor.

Toksinleri vücuttan atmak, artık adını öğrendiğiniz deyişle detoks önemli. Çünkü toksinlerin vücutta artışı, stresle birlikte bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Bağışıklık sisteminin yavaşlaması, gripten kansere kadar çok farklı hastalıklara açık olmak demek. Koçak, "Aslında vücudumuz terleme, solunum, idrar yapma, dışkılama gibi metabolik faaliyetlerle toksinleri atma mekanizmasına sahip. Ancak şehir yaşamı toksin temizliğini zorlaştırıyor" diyor.

Ne az ne de çok terleyin!

Yayın tarihi: 22.03.2012
7957
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.