Sağlık

Vitiligo hastalarına tıbbi makyaj

Vitiligo hastalarına tıbbi makyaj

Boğaziçi Tıp Merkezi, Medikal Estetik ve Kozmetoloji departman sorumlusu Dr. Mustafa Karataş, "kalıcı makyaj, tıbbi kamuflaj" sisteminin birçok cilt probleminin estetik kusurunu kapatmada kullanıldığını ve başarılı sonuçlar elde edildiğini ifade ediyor.

Vitiligo hastalarının hiçbir profesyonel ürünle kapanmayan sedefi beyazlıktaki pigmentsiz (renksiz) alanlarını, tıbbi kamuflajla giderdiklerini anlatan Dr. Karataş, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Tıbbi kamuflajı kalıcı makyaj gibi düşünebiliriz. Vitiligo hastalarının ciltlerindeki sedefi beyaz lekeleri, birkaç seansta ten rengine en yakın renkler ile kamufle edebiliyoruz. Bu tedavi kişilerin özgüvenini artırıyor, psikolojilerine pozitif destekte bulunuyor." Kalıcı makyaj-tıbbi kamuflaj yöntemlerinin kullanıldığı tek sağlık sorunu vitiligo değil. Ameliyat ve yara izlerinin, cilt rengi bozukluklarının, meme başı estetiği sorunlarının tedavisinde de bu yöntemden yararlanılıyor. Kalıcı makyaj- tıbbi kamuflaj uygulamalarının, uzman bir hekim tarafından, hastane ortamında uygulanmasının başarı oranını artırdığını ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırdığını belirten Dr. Karataş, "Kalıcı makyaj ve tıbbi kamuflaj uygulamasının kalıcılığı, çevresel ve kişisel faktörlere bağlı olarak 5-10 yıl arasındadır" diyor.
Yayın tarihi: 31.03.2005
1362
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.