Sağlık

Vitaminleri bilinçsizce kullanmayın

Vitaminleri bilinçsizce kullanmayın

Vitaminlerin, cinsiyet, yaş ve sağlık durumu dikkate alınarak kullanılması gereken ürünler, bu nedenle vitaminlerin mutlaka uzman tavsiyesi üzerine alınıp kullanılması gerekiyor.

Eczaneler dışında, özellikle ithal ürünlerin satışa sunulduğu halk pazarlarında uzman olmayan kişilerce satılan vitaminler, ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

4. Bölge Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut, vitaminlerin, cinsiyet, yaş ve sağlık durumu dikkate alınarak kullanılması gereken ürünler olduğunu, bu nedenle eczanelerden satın alınması gerektiğini söyledi.

Eczanelerde satılan ürünlerin Tarım ve Sağlık Bakanlıkları'nın denetiminden geçtiğinin altını çizen Bulut, şöyle devam etti: "Ne yazık ki vitamin kullanımında gerekli hassasiyet gösterilmiyor. Vitamin tabletler çevreden duyulan bilgilerle kullanabilecek, zararsız bir ürünmüş gibi algılanıyor. Özellikle kullanımın yaygın olduğu ABD'de yapılan araştırmalar, vitamin zehirlenmelerinin ölümlere kadar varabilen çok ciddi sonuçlar doğurduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle vitaminler mutlaka uzman tavsiyesi üzerine alınmalı ve kullanılmalıdır."
Yayın tarihi: 03.04.2004
701
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.