Sağlık

Vitamin ve demir eksikliğine dikkat

Vitamin ve demir eksikliğine dikkat

Vitamin ve demir eksikliği, her yıl milyonlarca kişinin ölümüne ya da zihinsel hasara yol açıyor.

UNICEF'in, merkezi Ottowa'da bulunan Mikrobesin Girişimi ile ortaklaşa hazırladığı rapordaki tahmini rakamlara göre, iyot eksikliği yüzünden dünyada yaklaşık 20 milyon çocuk zihinsel özürlü doğuyor.

UNICEF Genel Direktörü Carol Bellamy, "İnsanların hepsinin bu basit ama hayat kurtaran mikrobesinlere (vücutta çok az miktarda bulunmalarına rağmen organizma için mutlak gerekli bir kısım -mineral ve vitamin gibi- maddeler) ulaşamaması mazur görülemez" dedi.

Bellamy, "asıl meselenin bu eksikliklerin belirtilerini teşhis ve tedavi etmek değil, vitamin ve mineral eksikliğinin neden olabileceği yıkıcı sonuçlardan korunması gereken insanların tümüne ulaşmak olduğunu" belirtti.

Sorunun çözümü için önerilerde bulunulan raporda, gerekli mineral ve vitaminlerin un, tuz, şeker, yağ ve margarin gibi yiyeceklere eklenmesi ve çocuklarla, doğurganlık çağındaki kadınların vitamin takviyesiyle tedavi edilmesinin, kişi başına yılda yalnızca birkaç sente mal olacağını belirtiliyor. Raporda, iyot eksikliği nedeniyle zihinsel özürlü doğan çocukların sayının Hindistan'da 6.6 milyon olduğu, Afganistan'da bu oranın yüzde 78 olduğu kaydediliyor.

Rapora göre, demir eksikliği, yaklaşık 50 bin kadının doğum sırasında ölmesine, A vitamini eksikliği de, gelişmekte olan ülkelerdeki çocukların yüzde 40'ının bağışıklık sistemlerinin etkilenmesine ve her yıl 1 milyon kişinin ölümüne neden oluyor.

BM 2 yıl önce, 2005 yılına kadar iyot eksikliğini, 2010 yılına kadar da A vitamini eksikliğini ortadan kaldırmayı ve demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlığı yüzde 30 azaltmayı hedeflediğini açıklamıştı. Bu hedefler doğrultusunda bazı ilerlemeler kaydedildiği belirtilen UNICEF raporunda, dünya çapındaki iyot eksikliğinde yüzde 15 azalma sağlandığı, 40'tan fazla gelişmekte olan ülkede çocukların yüzde 70'inden fazlasına A vitamini verilebildiği bildirildi. Ayrıca, pek çok ülkede, besinlerin zenginleştirilmeye başlandığını kaydedildi.
Yayın tarihi: 20.01.2004
858
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.