Sağlık

Vitamin kombinasyonu damarları koruyor

Vitamin kombinasyonu damarları koruyor

Folik asit, B12 ve B6 vitaminlerinin,anjiyo olan hastalarda damarların yeniden daralmasını önleyebildiği saptandı.

Amerikan Sağlık Kuruluşu`nun yayın organında yayımlanan araştırma sonucuna göre, vitaminlerin kalp hastalıkları tedavisinde etkili olduğu bilimsel açıdan kanıtlanırken, vitamin kombinasyonunun kandaki homosistein oranını indirebildiği belirlendi. Homosistein oranının artması, kalp krizinin bir işareti olarak değerlendiriliyor. Sonuçları geçen yıl New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan, 205 denek üzerinde yapılan bir araştırmada, folik asit, B12 ve B6 vitaminlerinin damarların 6 ay içinde yeniden daralması riskini yüzde 48 oranında indirebildiği saptanmıştı. 348 denek üzerinde yapılan yeni araştırma sırasında, vitamin kombinasyonu verilen hastalar 6 ay ve bir yıl süreyle izlendi. Anjiyodan sonra damarların daralma riskinin ilk 6 ayda ortaya çıkabildiğine dikkat çeken uzmanlar, hastaları bir yıl izleyerek, vitaminlerin uzun dönemdeki etkisini gözledi.

Araştırma sonunda, vitamin kombinasyonunun hem damarların yeniden daralmasını önleyebildiği, hem de hastalığı ortadan kaldırabildiği belirlendi. Deneklerde yeniden anjiyo ya da by-pass geçirme riski ise yüzde 38 oranında azalabiliyor. ABD`nin Chicago kentindeki North Western Üniversitesi uzmanlarından, Amerikan Kalp Kuruluşu Başkanı Dr. Robert Bonow, araştırmanın, B vitaminlerinin kan damarlarına etkisini ortaya koyduğunu, konuyla ilgili yeni araştırmaların yapılması gerektiğini açıkladı.

Dr. Bonow, küçük gruplar üzerinde yapılan araştırmaların, daha büyük gruplar üzerinde de yapılarak sonuçların iyice kanıtlanması gerektiğini belirtti.
Yayın tarihi: 28.08.2002
1155
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.