Sağlık

Veremle savaşta rehavete düşüldü

Veremle savaşta rehavete düşüldü

TORAKS Derneği Konya Şube Başkanı Prof.Dr. Faruk Özer, yıllardır sürdürülen çabalara rağmen bugün verem hastalığının hala yenilemediğini söyledi. Özer, Verem Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye`de Cumhuriyetin ilk yıllarında veremle mücadelede büyük başarılar kazanıldığını, ancak 1970`li yılların başından itibaren bu durumun değişmeye başladığını ifade etti.

Hastalığa karşı bu yıllarda verilen savaşın, "kazanıldığı düşüncesiyle" yavaşladığını ve veremle savaşta rehavete düşüldüğünü anlatan Özer, verem savaş dernekleri gibi gönüllü kuruluşların da son yıllarda etkisini yitirdiğini bildirdi.

Veremin Türkiye için bir tehlike olarak varlığını koruduğunu dile getiren Özer, "Yıllardır sürdürülen çalışmalara rağmen verem hastalığının halen yenilememiş olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız. Yaşanan ekonomik sıkıntıların neden olduğu yetersizlikler, ülkemizde bu hastalığın bir duraklama dönemi sonrasında insanoğluyla mücadelesinde yeni mevziler kazandığını görüyoruz" dedi.

Veremle mücadelede başarılı olunamamasının, çeşitli uygulama hatalarından kaynaklandığını vurgulayan Özer, şunları kaydetti: "Tıp fakültelerinde verem eğitimine yeterince ağırlık verilmesi, sağlık çalışanlarının bilgi, eğitim ve deneyimlerinin artırılması, verem savaş dispanserlerinin iyi organizasyonu, ulusal sağlık politikasını sürdürmekle görevli yetkililerin bu soruna yeniden eğilmeleri gerekmektedir. Verem savaş dernekleri gibi gönüllü kuruluşların katkılarının artırılması sağlanarak, hastalıkla mücadelede başarılı olunabilir."

Özer, TORAKS Derneği`nin ulusal ve uluslararası katılımların olduğu bazı sempozyumlarla bu konuda görevli hekimlerin bilgilendirilmesine çalıştığını da sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 11.01.2003
767
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.