Sağlık

Veremden korunmak için yapılması gerekenler

Veremden korunmak için yapılması gerekenler

Veremden korunmak için "aksırma ve öksürme sırasında ağzın kapatılması ve odaların havalandırılması" konusunda vatandaşları uyardı. İl Sağlık Müdürlüğü`nden yapılan açıklamaya göre, yeni doğan bebeklere 2-3 aylık olunca BCG verem aşısının uygulanması ve aşının ilköğretim birinci sınıfta tekrarlanması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, veremin, hastanın öksürük ve aksırıkları ile bulaşabildiği ifade edilerek, şöyle denildi: "Veremden korunmak için aksırma ve öksürme sırasında ağzın kapatılması ve odaların havalandırılması gerekir. Verem mikropları, güneş ışığı girmeyen ve havalanmayan yerlerde uzun süre yaşayabilir. Verem kalıtsal değildir. Veremin belirtileri arasında, balgam çıkarma,ateş, gece terlemesi, kan tükürme, iştahsızlık ve zayıflama, çabuk yorulma sıralanabilir. Tüm bu belirtileri yaşanlar Verem Savaş Dispanseri`ne veya herhangi bir sağlık ocağına başvurmalıdır." Verem hastalığının düzenli ilaç kullanmakla 6 ay içinde iyileşeceği belirtilen açıklamada, ilaçları kullanan hastaların "bulaştırıcı" olmadığı vurgulandı. Bu arada verem ilaçlarının Verem Savaş Dispanserleri`nden ücretsiz alınabileceği kaydedildi.
Yayın tarihi: 05.01.2003
1106
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.