Sağlık

Verem geri mi dönüyor?

Verem geri mi dönüyor?

Türkiye`de her yıl 50 bin kişinin verem hastalığına yakalandığına işaret ederek, gerekli önlemlerin alınmaması halinde hastalığın dünyada yeniden salgınlara neden olabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada 1 milyar 900 bin kişinin verem mikrobu taşıdığını bildirdi. Veremin dünyada en çok ölüme yol açan hastalıklar listesinde 5. sırada bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Küçükusta, "Türkiye`de her yıl 50 bin kişi hastalığa yakalanıyor" dedi. Tanıda gecikme, eksik, düzensiz ve kısa süreli tedaviler sebebiyle ilaçlara dirençli verem mikroplarının giderek yaygınlaştığını dile getiren Prof. Dr. Küçükusta, bu nedenle hastalığın son yıllarda yeniden gündeme geldiğini anlattı. Prof. Dr. Küçükusta, "Gerekli önlemler alınmadığı takdirde ilaçlara dirençli verem mikroplarının dünyada yeniden salgınlara yol açması ve milyonlarca kişinin ölümü kaçınılmaz olacaktır" diye konuştu.

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Hastalığın tedavisinde erken teşhisin önemini vurgulayan Prof. Dr.Küçükusta, tedaviye geç başlanan hastalarda başarı şansının azaldığını vurguladı. Tedavi öncesinde her hastada öncelikli olarak mikrobun hangi ilaçlara dirençli olduğunun belirlenmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Küçükusta, Türkiye`de verem mikroplarının birden fazla ilaca duyarlı olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Prof. Dr. Küçükusta, şunları söyledi: "Hastalar, tedavi boyunca toplumdan uzaklaştırılmalı; her hasta en az 4 ilaçla ve en kısa 9 ay boyunca tedavi edilmelidir. Hastalığın çabuk teşhis yöntemleri yaygınlaştırılmalı, tüberküloz için risk grubunda yer alan şeker, kanser, böbrek, AIDS hastaları ile kortizon kullananlar yakın takibe alınmalıdır. Tedavinin 9 aylık maliyeti 300 dolardır. Hastalığın yayılmasının ve dirençli mikroplarınsayısının artmaması için ilaçların ücretsiz olarak verilmesi çok önemlidir."
Yayın tarihi: 07.01.2003
690
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.