Sağlık

Varislere elveda

Varislere elveda

Varislerinizden dolayı bacaklarınızı pantolon içine gizlemekten kurtulun!

Kalp vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için, kanı, atardamarlar ile dokulara gönderir. Bu temiz kan, gerekli besleyici maddeleri ve oksijeni hücrelere verir ve oluşan artık maddeleri kana toplardamarlar taşır.

Bu damarlar, kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara sebep olurlar.

Sonuçta, bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntü oluşur. Buna, varis denir.

Varis en çok kadınlarda ve görülür. Çünkü, kadınlık hormonları varis oluşumunu artırıcı özelliğe sahip. Özellikle, hamilelik ve adet dönemlerinde varislerle ilgili şikayetler artar.

Varis riskinden nasıl korunabilirsiniz?

- Sabit pozisyonda, uzun süre ayakta durmaktan ve oturmaktan kaçının. Sık sık yürüyün.

- Bulduğunuz her fırsatta, kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde, bacaklarınızın altına yastık koyarak, onları dinlendirin.

- Akşamları, yatar pozisyonda, bacaklarınızı 15'er dakikalığına yüksek bir yere dayayın.

- Asansör yerine merdiven kullanmayı tercih edin. Sigara ve alkolden uzak durun.

- Seyahatlerde mümkün olduğunca bacaklarınızı uzatarak oturabileceğiniz yerleri seçin. Uzun seyahatlerde eğer olanak varsa iki saatte bir, mutlaka mola verin ve yürüyün.

Tedavi yöntemleri

Kompresyon tedavisi: Bu tedavide, rahatsızlığın boyutuna bağlı olarak, elastik bandajlar ya da varis çorapları kullanılarak, dokulara ve rahatsızlığa neden olan damarlara baskı uygulanır. Bu sayede toplardamarların duvarları biçimlerini yitirmez, damar içindeki kapakçıklar yeniden doğru şekilde kapanır ve böylelikle kanın bacaklarda birikmesini engeller.

Lazerle tedavi: Cilt dışından lazer tedavisi uzun yıllardır, cildin hemen altında yer alan, çapı 1 mm altında olan küçük kılcal varislerin tedavisinde uygulanmaktadır. Tedavi sırasında güçlü bir lazer ışını sorunlu bölgeye yönlendirilir. Işın toplardamarın içindeki kanın ısınmasına ve katılaşmasına neden olur. Küçük varis dalları bu şekilde tıkanır.

İğne tedavisi: Bu işlemde hastalıklı toplardamara, damar çeperlerine hasar veren bir madde verilir. Bunun ardından, baskılı kompresyon uygulanmasıyla, damar çeperleri birbirine yapışır ve toplardamar iptal edilmiş olur, artık buradan kan akışı gerçekleşmez. Zamanla vücut bu toplardamarı ortadan kaldırır. Tıkanan toplardamarların görevini, yani kanın kalbe geri taşınmasını çevredeki diğer damarlar üstlenir.

Varis ameliyatları: Eskiden büyük kesilerle çıkartılan varisler, artık üzerlerine yapılan 2-3 mm uzunlukta kesiler ile temizlenebiliyor. Bu kesilere dikiş atılmasına gerek olmadığı gibi, özel bantlar kullanılarak kısa sürede iyileşmesi de sağlanıyor.

Hürriyet
Yayın tarihi: 02.08.2005
943
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.