Sağlık

Varisi oluşmadan engelleyin

Varisi oluşmadan engelleyin

Uzun süre ayakta kalan kişiler için varis kaçınılmaz olabiliyor.

Varis, vücudumuzdaki damar ağlarından birine verilen isim. Ama varis denildiği zaman bizim aklımıza ilk gelen, bacaklarda, özellikle baldırlarda mavi mavi çizgiler halinde görülen varis damarlarıdır. Bunların çeşitli nedenlerle şişmesi, bacaklarda dayanılmaz ağrılara neden olur.

Günümüzde varis ağrılarından kurtulmak için ameliyat uygulanıyor. Siz yine de bu uğurda bıçak altına yatmak zorunda kalmadan, varise yakalanmamak için önlem almayı deneyin.

Uzun süre ayakta kalan kişiler için varis kaçınılmaz olabiliyor. Ama varis damarlarını korumak da pekala mümkün. Otururken, bacak bacak üstüne atmaktan kaçının. Hiç kıpırdamadan ayakta durmak zorunda kalsanız da 10 dakika sonra mutlaka bacaklarınızı hareket ettirin. Kabızlık çekmemeye gayret edin.

Oturduğunuz zaman, bacaklarınızı yukarı kaldırın. Banyodan sonra bacaklarınızı değişimli olarak sıcak ve soğuk suyla ovuşturun. Bu işlemi birkaç dakika tekrarladıktan sonra bacaklarınıza kremle masaj yapın. Sigara, kafeinli içecekler ve alkol alışkanlıkları da varis damarlarına zarar verir.
Yayın tarihi: 17.12.2005
853
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.