Sağlık

Varis hastalarının 'ekonomi class' sendromu

Varis hastalarının 'ekonomi class' sendromu

Varis hastaları uzun süren seyahatlerde hareketsiz oturmalarından dolayı 'ekonomi class' sendromu yaşanabilir.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Bengisun, uzun yolculuklar sırasında dizlerin saatler boyu bükülerek oturulması nedeniyle 'ekonomi class' ya da 'Hareketsiz Yolcu' sendromu adı verilen bir rahatsızlığın ortaya çıktığını belirtti.

İlk kez uçaklarda ekonomi sınıfta yolculuk edenlerde tanımlanması nedeniyle rahatsızlığa bu adın verildiğini kaydeden Bengisun, uzun süre dizler bükülü durumdayken oturulması halinde bacaktaki derin toplardamarda pıhtı ortaya çıkabildiğini söyledi.

Kan pıhtılaşıyor
Bu pıhtıdan kopan parçanın akciğere ulaşarak, ani solunum yetmezliği ortaya çıkması sonucunda kişinin hayatını kaybedebildiğini belirten Bengisun, kopan pıhtının büyük olmasının ölüm riskini artırdığını bildirdi.

Bengisun, "Kişinin varislerinin olması ve hareket kısıtlılığı önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle varisleri olanlar risk altına girmemek için bir hekime başvurmalıdır" dedi.

Varis çorabı giyilebilir
Bu sorunu bulunanlardan uzun yolculuğa çıkacakların 'varis çorabı' giymelerini tavsiye eden Bengisun, varis çorapları hem deriye hem de deri altına baskı yaptığı için kas pompasını desteklediğini ve kan pıhtısı kopmasını engellediğini vurguladı.

Prof. Dr. Bengisun, 'ekonomi class' sendromu yaşanmaması için ayrıca yolculuk sırasında sık mola verilmesi, bunun mümkün olmaması durumunda bacakların hareket ettirilmesi ve bol su içilmesi gerektiğini belirtti.
Yayın tarihi: 22.04.2007
778
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.