Sağlık

Vampir yarasanın ısırığındaki şifa

Vampir yarasanın ısırığındaki şifa

Vampir yarasalar önümüzdeki yıllarda beyin damarlarıyla ilgili hastalıkların kurbanı olanlara büyük yarar sağlayabilir. Bu hayvanların salyasında pıhtılaşmayı önleyici özellik taşıyor!

Avustralya'nın Victoria bölgesinden Prof. Robert Medcalf, Amerikan Stroke dergisinde yayınlanan araştırmasında, pıhtılaşmayı önleyen bu maddenin etkilerinin, bu hastalık nedeniyle oluşan kan pıhtısının çözülme süresindeki gecikmenin üç kat azalmasına imkan sağlayabilecek kadar güçlü olduğunu açıklıyor. Başka bir deyişle, beynin geçersiz hale gelen bir işlevini yeniden harekete geçirme şansı kayda değer oranda yükselmiş oluyor.

Vampir yarasa kurbanını öldürdüğünde, kanın pıhtılaşmasını önlemek amacıyla 'dezmoteplaz' denen bir madde salgılıyor. Hayvan bu sayede beslenebiliyor.

Fareler üzerinde yürütülen bir araştırma, 'dezmoteplaz'ın, plazmada bulunan ve kanın pıhtılaşmasında rol oynayan bir protein olan fibrini hedef alarak imha edebildiğini ortaya koyuyor. Böylelikle, beyin hücrelerinin ek tehlikelere maruz kalmasına fırsat verilmiyor.

Medcalf, vampirin salyasının geleceğin akyuvar hücresi olup olamayacağının anlaşılması için biraz daha sabretmek geretiğini belirtiyor. Avrupa, Asya ve Avustralya'da bu yıl vampir yarasalarla ilgili genel bir değerlendirme başlatılması bekleniyor.


Yayın tarihi: 23.01.2003
857
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.