Sağlık

Vajinismus'a ilaçla çözüm aranıyor

Vajinismus'a ilaçla çözüm aranıyor

Kadınların cinsel işlev bozukluklarının en belirginlerinden biri olan ''vajinismus''u (vajina kaslarındaki istemsiz kasılma) ilaçla tedavi için çalışmalar sürüyor.

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi'nde dün başlayan Cinsel Fonksiyon Bozuklukları ve İnfertilite (Kısırlık) Kongresi'nin Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, vaginismusa karşı geliştirilen ilaçların hayvan deneylerinde başarılı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kadıoğlu, ''İnsanlarda da aynı başarı sağlanırsa, araştırmalar sonucu piyasaya çıkacak ilaçlarla, ilişkiden bir kaç saat önce alınacak haplar, vaginismusu kabus olmaktan çıkaracak'' dedi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı tarafından ilk kez düzenlenen ve 2 yılda bir yenilenecek olan kongreye 280 bilimadamı katıldı. 9'u yurt dışından 50 bildirinin sunulacağı kongrenin açılışında, İstanbul Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, yakında emekli olacak Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu'na teşekkür plaketi verdi. Prof. Dr. Tellaloğlu, 1992 yılında kurulan Androloji Bilim Dalı'nın bugüne kadar 5 bin 900 kısırlık, 7 bin 200 cinsel fonksiyon bozukluğu olmak üzere 13 bin 100 hastaya hizmet verdiğini söyledi.
Yayın tarihi: 18.06.2002
878
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.