Sağlık

Vajinal ilaçlar mercek altında

Vajinal ilaçlar mercek altında

Son zamanlarda üzerinde yoğun araştırmalar yapılan konulardan biri vajinal ilaç uygulamaları.

Dr. Meriç Karacan

Uzun yıllar vajinal ortam, tamamen izole ve geçirgen olmayan bir yapı olarak düşünülmüştü.

Buradan ilaç uygulamalarının kullanışsız olduğu fikri yaygınlaşmıştı. Daha sonra ortaya çıkan veriler vajinaya konulan ilaçların aynı midede olduğu gibi emildiğini gösterdi. Özellikle menopoz sonrası kullanılan ilaçlar/hormonlar vajinadan rahatlıkla geçerek kana karışıyor.

Vajinal ilaçların avantajları nedir?

Cilde uygulanan bantlardan ilaçların emilimi hastanın kilosundan etkilenir. Yani kilolu hastalarda emilim azalır. Ancak vajinaya uygulanan ilaçlarda hastanın kilosu etkili değil. vajinadan emilim oranları değişmiyor. Aynı zamanda vajinaya uygulanan ilaçların salınım süreleri uzun ve kanda sağladıkları seviye değişiklikler olmaksızın daha stabil. Kullanılan dozlar da daha düşük. Tüm bunlar gözönüne alındığında vajinaya ilaç uygulamaları daha popüler hale geldi.

Vajinal ilaçlar vajinaya zarar verir mi? Hangi ilaçlar vajinadan veriliyor?

Önceleri sadece menopoz sonrası hormon ilaçları vajinal uygulama için düşünüldüysede daha sonraları prolaktin düşürücü ilaçlar (dopamin) ve rahim içi tabakanın kalınlaşmasını sağlayan Viagra vajinal olarak kullanıldı. Ayrıca indometasin adı verilen ve ağrı kesici olarak kullanılan ilaç da erken doğumun engellenmesi amacıyla vajinal yoldan veriliyor. İlaçların vajinanın özellikle asidik yapısını bozma ve akıntıya neden olma riskleri çok düşük.

Solüsyonlar kullanıbilir mi?

Vajina temizliği için kullanılan solüsyonlar asidik oldukları için bir süre uygulanabilirler. Ancak uzun süre kullanılmaları gereksizdir.

Vajinanın yapısı ilaç alımına uygun mudur?

Tomografi çekilerek yapılan çalışmalarla, vajinanın yere dikey değil kadın ayakta durduğunda yere paralel bir yapı gösterdiğini saptandı. Bu nedenle vajinanın derinlerine uygulanan bir ilacın düşme olasılığı çok zayıf. Ancak teknik olarak bazı kadınların bunu uygularken zorluk çekmeleri doğaldır. Fakat uygulama tekniği öğretilebilir.

Vajinal halkalar hakkında bilgi verirmisiniz?

Doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan düşük doz hormonların halka şeklinde bir plastik tüpe yüklenebileceği ve bu şekilde vajinaya uygulanabileceği görüldü. Henüz ülkemizde olmayan bu yöntemde silikon halkalar vajinanın arka bölgesine yerleştirilerek, orada 28 gün kalıyor. Sonra 1 hafta ara veriliyor ve yerine yenisi konuluyor. İlişki sırasında erkekler hissetmiyorlar. Böylece kadınlar hergün ilaç alma zorunluluğundan kurtuluyorlar. Yan etki sıklığının çok az olduğu bu yöntem ülkemizde de yakın gelecekte yaygınlaşacaktır.

Gelecekte vajinal ilaçlarda beklenen gelişmeler nedir?

Gelecekte sürekli uygulanması gereken (örn. kalb ilaçları, seker düşürücü ilaçlar vb.) ilaçların da depo formunun vajinal uygulamaları (aylık kapsüller halinde) gündeme gelecek. Ayrıca idrar kaçırmayı önleyen ilaçlar, AIDS nedeni olan virusların ya da Herpes virusun geçişini engelleyen ilaçların da vajinal kullanımları üzerinde çalışılıyor.

Vajina temizliği nasıl sağlanmalıdır?

Vajina içinde milyonlarca bakteri birarada yaşıyor. Ortamın asidi bunlardan birinin aşırı üreyerek gelişmesini engelliyor. Ayrıca vajina içinde savunma sistemleri de çok gelişmiş. Bu durum cinsel ilişki sırasında mikropların bulaşma riskini de bir miktar azaltıyor. Ancak sıfıra indirmiyor. Vajina temizliği amacıyla iç kısımlara sabun sürülmesi ortamı bozacağı için uygun değil. Sadece ılık su ile silinmesi en uygun uygulama.

Hazırlayan: Mesude ERŞAN/Kelebek
Yayın tarihi: 11.01.2005
1091
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.