Sağlık

Uzun yaşamın sırrı

Uzun yaşamın sırrı

Uzun yaşam sadece 'sağlıklı beden' meselesi değil: Toplumda bir rol oynamak ve kişinin kendi kararlarını kendisinin vermesi ömrü uzatıyor

Yaklaşık 30 yıldan bu yana neden bazı insanların diğerlerinden daha uzun yaşadığını bulmaya çalışan Britanyalı epidemiyoloji profesörü Sir Michael Marmot yanıtı buldu: Sıkı toplumsal bağlar ve sosyal statü sahibi olmak.
Marmot, 1960'lı yıllarda yaptığı araştırmada hükümet çalışanlarının yaşam sürelerini incelemiş ve rütbe olarak daha üstün olanların diğerlerinden daha uzun yaşadığını ortaya çıkarmıştı. Marmot'un topladığı diğer verilere göre ise doktora derecesi olanlar master yapanlardan, master yapanlar okulu bitirmeden terk edenlerden daha uzun ömürlü. Oscar ödülü kazananlar da ödüle aday gösterilip de alamayanlardan yaklaşık üç yıl daha uzun yaşıyor.

'Statü sendromu'

Britanyalı epidemiyoloji profesöru 'Statü Sendromu' adlı son kitabında,
"Yüksek statü iyi sağlık getiriyor" sonucuna vardı. Sosyal konumun beslenme ve sağlık hizmetleri gibi faktörlerden daha önemli olduğunu söyleyen profesör, "Sigara kullanma, iyi ya da kötü beslenme gibi konular da önemli fakat kanıtlar bu faktörlerin hikâyenin sadece bir parçası olduğunu gösteriyor" dedi. Marmot'a göre insanın toplumsal hiyerarşi içindeki konumu belirliyor. Şaşırtıcı bir noktada da kişinin ne kadar kazandığının yaşam süresi üzerindeki etkisinın küçük olması.

Buna göre kişilere kendi hayatları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olma, toplum içinde önemli bir rol oynama ve bir topluluğa dahil olma imkânı tanırsa, yaşam uzunluğu da artıyor. Marmot ortalama ömrün 81.3 yıl olduğu Japonya'da toplumsal bağların ABD'den daha sıkı ve suç oranlarının da daha düşük olduğuna dikkat çekiyor.

Yayın tarihi: 10.06.2004
779
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.