Sağlık

Uzun yaşamın sırrı, kolesterol parçacıklarında gizli

Uzun yaşamın sırrı, kolesterol parçacıklarında gizli

Uzmanlar, kanlarındaki kolesterol parçacıkları büyük olanların, 90 yıl ya da daha fazla yaşayabildiğini saptadı.

Albert Einstein Üniversitesi profesörlerinden Nir Barzilai başkanlığındaki araştırma heyeti, 90 ve yukarı yaşlarda bulunan kişilerde genetik bir değişiklik saptadı. Bu değişiklik, bu kişilerin kanlarındaki iyi (HDL) ve kötü (LDL) kolesterol parçacıklarının normalden büyük olmasına yol açıyor. Uzmanlar, insanların vücutlarındaki kolesterol parçacıklarının büyük ya da küçük olmasının genetik olduğunu belirtti.

Barzilai, "parçacıkların büyük olmasına neden olan değişikliğin uzun yaşam açısından hayati olduğunu" vurguladı. Bu arada egzersiz yapmanın, kandaki kolesterol parçacıklarının büyümesine yol açtığı da belirlendi. Doktorlar, normal olarak kandaki kolesterol parçacıklarının boyutunu ölçtürmüyor. Ancak bazı laboratuvarların ücret karşılığı bunu yapmaya başladığı bildirildi.

Uzmanlar, pek çok kimseyi şaşırtan bu durumu şöyle açıkladı: "Kanda serbest dolaşan kolesterol parçacıkları, küçük olduğu takdirde kan damarlarının çeperlerine çok daha kolaylıkla yapışabiliyor. Bu birikim sonunda daralan damardan kan geçişi azaldığından, hasta kalp krizi ya da felç gibi tehlikelerle karşı karşıya geliyor."

Öte yandan kolesterol parçacıklarını büyüten bir kolesterol ilacı üzerinde de çalışma yapıldığı da belirtildi.
Yayın tarihi: 16.10.2003
747
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.