Sağlık

Uzun yaşam 'karın'da başlıyor

Uzun yaşam 'karın'da başlıyor

Uzun ve sağlıklı bir hayat için hamburger, cips, tatlı ve kızartmadan uzak durmak gerekmiyor.

Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa yanlış besleniyorsunuz demektir. Yetişkinlikte görülen kimi kronik sorunların temeli daha anne karnındayken atılıyor. Uzman diyetisyen Selahattin Dönmez, doğru beslenmenin anne karnında başlaması gerektiğini söylüyor. Ömür uzatan sağlıklı beslenme sandığınız gibi lezzetli şeylerden uzak durmak değil.

Vücudumuzda neler toksine yol açıyor?

Detoks vücudumuzda birikmiş olan potansiyel zararlı toksinleri etkisiz hale getirip veya daha az zararlı hale dönüştürerek, dışkı ve idrar yoluyla atmaktır. Bu toksinler, parfüm, alkol, sigara, pestisitler, civa, kadın doğum hapları, temizlik malzemeleridir. Normalde vücudumuz hiçbir yardım olmadan zararlı maddeleri vücuttan atabilir. Eğer bir kişi günde beş porsiyon sebze ve meyve tüketiyorsa, sağlıklı besleniyorsa detoksa ihtiyacı yok. En iyi detoks zararlı maddelerden uzak durmaktır.

İyi beslenme ömrü ne kadar uzatıyor?

Sağlıklı beslenmenin etkileri ömür boyu görülüyor. Eğer kronik bir hastalığınız varsa sağlıklı beslenmiyorsunuz demektir. Beslenmenin etkileri yaşam boyunca değişkenlik gösterir. Anne karnında başlar ve tüm yaşam boyunca sürer. Yetişkinlerde görülen kronik hastalıklar, anne karnında başlayan, yaşam boyu devam eden fiziksel ve sosyal çevre bozukluğunun bir sonucudur.

Meyve tüketimi nasıl olmalı?

Bireyler ara öğünlerde meyve de yiyebilir, süt de içebilir. Öğünle birlikte yediklerinde besinlerin içindeki vitamin ve minerallerin biyo değerliliği artar. Ancak belirli dozajlarda olmalı bu. Öğünlerde vitamin ve mineralleri dengeli tüketelim. Kişi meyve yemek istiyorsa öğünle birlikte de sonra da alabilir. Süt, sebze ve meyveyle yenildiğinde etkinliği artar. Ben bütün besinleri bir arada ve karışık veriyorum. Metabolizmanın düzeni için en az üç öğün olmalı ve her bir öğün arasında da en az 4-5 saat olmalı. Dengeli ve moral artırıcı bir beslenme için bir-iki besin türünden çok yeme yerine değişik tür besinler aynı anda yenilmeli.
Yayın tarihi: 11.01.2007
2036
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.