Sağlık

Uzun uçuş kabusu: Jet-lag

Uzun uçuş kabusu: Jet-lag

Jet-Lag sendromu; yani kıtalararası yolculuk yapanlarda vücut ritminin bozulmasıyla oluşan sendromları basit bazı önlemlerle önlemek mümkün.

Farklı zaman dilimleri içinde bulunmak, vücudun biyolojik saatinin bozulmasına neden oluyor. Bunun sonucunda hormon seviyesi değişiyor, vücut ısısında anormal değişiklikler saptanıyor. Bu tür olumsuz değişiklikler de, uçuş ve sonrasında kişiyi oldukça rahatsız ediyor.

Ancak uzmanlar, bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için, yolculuğa çıkmadan bir hafta kadar önce etkili bir diyet ve egzersiz programı uygulamaya başlanmasının gerektiğini belirtiyorlar.

Genellikle yorgunluk, baş ağrısı, iştahsızlık, uykusuzluk veya aşırı uyuklama gibi şikayetlerle ortaya çıkan jet-lag'le başa çıkmak için bir dizi gevşeme egzersizi yararlı oluyor.

Özellikle çiğ ve haşlanmış sebze, ızgara beyaz et ve makarnadan oluşan hafif bir diyet, kişinin vardığı ülkenin saatine kısa sürede uyum sağlaması açısından fayda sağlıyor. Bunun yanısıra uzmanlar, bol su içmek ve kafeinli içeceklerden uzak durmayı öneriyor.

Yolculuğa çıkmadan önce, yemek ve uyumak gibi günlük alışkanlıklarınızın saatini, gideceğiniz ülkenin saatine göre ayarlamanız, jet-lag şikayetlerini en aza indirmenizi sağlayacaktır.
Yayın tarihi: 21.01.2003
1105
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.