Sağlık

Uzun telefon konuşmaları zararlı

Uzun telefon konuşmaları zararlı

Cep telefonlarıyla uzun süre konuşanların, dirseklerindeki "ulnaris" adı verilen sinire büyük ölçüde zarar verdiklerini ve bunun ameliyata bile neden olabileceği belirtildi.

Doktorlar cep telefonuyla uzun süre konuşulmaması konusunda uyarıda bulundular.

Bild gazetesinin haberinde, cep telefonlarıyla uzun süre konuşanların, dirseklerindeki "ulnaris" adı verilen sinire büyük ölçüde zarar verdiklerini ve bunun ameliyata bile neden olabileceği yazdı.

Çok sayıda doktorun bu konuda görüş birliği içinde olduğu belirtilen haberde, Hamburglu cerrah Dr. Matthias Mumm-Malbranc (45), "Tipik telefon tutuşunda kol sürekli olarak kıvrık tutuluyor. Kol siniri dirsek üzerinden sürekli gerilmiş oluyor. Zamanla bu baskı o kadar artabilir ki sinir ölür" dedi.

İlk belirtilerin parmaklarda karıncalanma ve elde yorgunluk olduğu, bu rahatsızlığın özellikle yaşları 30 ila 50 olan kişilerde görüldüğü kaydedildi. Doktorlar bu rahatsızlığa karşı daha kısa süreli telefon görüşmeleri yapılmasını ve kulaklık kullanılmasını öneriyorlar.
Yayın tarihi: 13.07.2005
842
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.