Sağlık

Uzmanlar uyarıyor: Savaş kanser nedeni!

Uzmanlar uyarıyor: Savaş kanser nedeni!

'2. Uluslararası Çevre, Beslenme ve Kanser Sempozyumu', Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi´nde düzenlenen törenle başladı.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi ve Sempozyum Başkanı Prof.Dr. Murat Tuncer, törende yaptığı konuşmada, kanser vakalarının yüzde 35´inin beslenme ve çevre, yüzde 30´unun da sigaradan kaynaklandığını,bu nedenle önlenmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Kanserin artık kontrol altına alınabildiğini ve oluşumunun engellenebildiğini kaydeden Prof. Dr. Tuncer, yılda 6 milyon insanın bu hastalığa yakalandığını bildirdi.

Prof. Dr. Tuncer, Türkiye´de kanserden kaynaklanan ölümlerin toplam ölümlerin yüzde 12´sini oluşturduğunu dile getirerek, yaptıkları bir çalışmada, bazı bölgelerde 'eceliyle öldüğü' belirtilen her 5 vakanın 3´ünün ölüm nedeninin kanser olarak saptandığını kaydetti.

Nüfusun yüzde 80´inin güvenli içme suyu kullanmadığını vurgulayan Prof. Dr. Tuncer, 6 milyon kişinin de akciğer zarı kanserine neden olan asbest ve erionit ile karşılaştığını ifade etti.

Prof. Dr. Tuncer, doğu bölgelerinde en çok mide, Trakya´da da bronş kanserine rastlandığını ifade ederek, 11 yerleşim bölgesinde de 'ailevi kanser' vakaları bulunduğunu ifade etti.

Savaş kanser nedeni

'Bilim ilerlemekte ancak medeniyet gerilemektedir. Savaş da bunu göstermiştir' diyen Prof. Dr. Tuncer, savaşın da kansere neden olduğunu vurguladı. Bosna savaşında bazı askerlerde savaşta kullanılan konvansiyonel silahlardan kaynaklanan uranyuma rastlandığını anlatan Prof. Dr. Tuncer, özellikle ABD kaynaklı konvansiyonel silahlarda uranyum miktarının daha da yüksek olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Tuncer, kanserin çevre ve beslenmeyle yakın ilişkisi bulunduğunu da vurgulayarak, bu nedenle 1 - 7 Nisan Kanser Haftası´nda 'Kansersiz bir yaşam elimizde' sloganıyla çevre ve beslenme konusunadikkat çekileceğini sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cihansel Erel de, öncelikli görevlerinin kanserin oluşumunu engellemek olduğunu ifade etti. Erel, 'Ekonomik bakımdan gelişmesini tamamlayamamış bizim gibi ülkelerde çevre koşulları istenildiği gibi gelişememektedir' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Ahmet Zeki Şengil ise çevre ve beslenmenin yerel yönetimlerle de yakından ilintili olduğunu söyledi.

Şengil, belediyelerin görevleri arasında gıda denetiminin de bulunduğunu belirterek, 'Yerel yönetimler olarak eğer çevreyi vatandaşlar için yaşanılabilir kılarsak, onlara kanserden korunmayı öğretmek anlamlı olur' diye konuştu.

'Topraktan ve sudan gelen kanserojenler ile bunların engellenmesi', 'Beslenmeyle kanserin önlenmesi', 'Şişmanlık ve kanser' gibi konuların ele alınacağı ve 20 ülkeden çok sayıda bilimadamının katılacağı belirtilen sempozyum, 3 Nisan Perşembe günü sona erecek.
Yayın tarihi: 01.04.2003
776
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.