Sağlık

Uzmanlar MS'i kafesledi

Uzmanlar MS'i kafesledi

9 ülkedeki 22 merkezde, 560 hasta üzerinde yapılan araştırma, Multipl Skleroz (MS) hastalarında sakatlığın geciktirilebileceğini ortaya çıkardı.

Erken dönemde, yüksek dozda Rebif adlı ilacı kullanan 5 hastadan sadece birinde hastalığın ilerlediği görüldü.

Merkezi sinir sisteminde tahribata yol açarak her iki hastadan birini 12 ila 15 yıl arasında tekerlekli sandalyeye mahkum eden Multipl Skleroz hastalığının tedavisinde yeni ve önemli bir umut belirdi. Serano Syposia International Vakfı'nın Paris'te düzenlediği toplantıda, 8 yıl boyunca, 9 ülkedeki 22 merkezde sürdürülen PRIMS başlıklı araştırma sonuçları açıklandı. Araştırma MS'in gelişme hızının yavaşlatılabileceğini ortaya koydu.

Toplantıda konuşan MS uzmanı İngiliz Prof. Dr. Mohammad Sharief, "Bu araştırmanın sonuçları tedavi yaklaşımlarını değiştirecek. Şimdi önümüzü daha net görüyoruz. Ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar iyi. Hastalık henüz tümüyle ortadan kaldırılamıyor. Ancak MS'i kontrol altına alabileceğimizi, bir anlamda kafeslediğimizi, daha az korkulur bir duruma gelebileceğini söyleyebiliriz" dedi.

Türkiye'de yaklaşık 35 bin kişiyi etkileyen MS'in seyrinde ilaçların etkisi hakkında çok az şey biliniyor. Ancak PRIMS araştırması erken dönemde başlanan yüksek doz ilaç kullanımının hastalığın gelişimini çok büyük oranda yavaşlattığını gösterdi. Özellikle yüksek doz interferon tedavileri hastalığın kontrolünde büyük rol oynuyor.

Araştırmaya göre, bu tedavinin uygulandığı beş hastadan sadece biri tekerlekli sandalyeye ve bakıma ihtiyaç duyuyor. Diğer dört hastadan ikisinde hastalık hiç ilerlemiyor. İkisinde ise hafif ilerliyor. Hasta bastona ihtiyaç duysa bile, tekerlekli sandalye kullanmasına gerek kalmıyor.

İngiltere'de son 25 yılda MS vakaları yüzde 22 arttı. Bunun en önemli nedeni stres. Araştırmalar, stresin kan, beyin bariyerini ciddi anlamda hasara uğrattığını kanıtlıyor. Prof. Dr. Sharief bu yüzden hastalara stresten uzak durmalarını öneriyor.

MS'in erken belirtileri

- Kollar ve bacaklarda duysal bozukluklar,

- Denge ve duruş bozuklukları,

- Bir gözde görme kaybı,

- Çift görme,

- İlerleyici güçsüzlük
Yayın tarihi: 25.02.2004
650
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.