Sağlık

Uzaktan kumanda, sağlığı tehdit ediyor

Uzaktan kumanda, sağlığı tehdit ediyor

Uzaktan kumanda aletleri insanları tembelleştirip, hareketlerini azaltıyor.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelen uzaktan kumandaların insanları tembelleştirip hareketsizleştirdiğine dikkat çekerek, ''bu hareketsizliğin de pek çok hastalığa adeta davetiye çıkardığını'' söyledi.

Prof. Dr. Küçükusta,''insan yaşamına giren ve neredeyse onsuz yapılamayan aletlerin başında uzaktan kumandaların geldiğini'' belirterek, bazı evlerin garaj kapısının onunla açıp kapandığını, televizyon, müzik seti, klima gibi birçok ev aletinin de uzaktan kumandalarla kullanıldığını'' söyledi.

Prof. Dr. Küçükusta, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Uzaktan kumandalarla oturduğumuz yerden birçok iş yapmak iyi hoş da, bu hareketsizlik pek çok hastalığa adeta davetiye çıkarıyor. Uzaktan kumandaların neden olduğu hareketsizlik, özellikle yaşlı insanlar için önemli bir tehlikeyi, akciğer embolisi tehlikesini de beraberinde getiriyor. Akciğer embolisi, yaşlılarda ölüm nedenlerinin başında gelen bir hastalıktır. Özellikle ani yaşlı ölümlerinin pek çoğundan akciğer embolisi sorumludur. Akciğer embolisi, akciğer damarlarının bir kan pıhtısıyla tıkanmasına bağlı olarak gelişen bir tablodur. Pıhtının kaynağı, çoğu zaman bacakların derin toplardamarlarıdır.'' Bacak toplardamarlarında pıhtı oluşumuna neden olan 3 önemli faktörün, kanın damarlarda birikmesi, damar duvarının zedelenmesi ve kanın koyulaşması olduğunu ifade eden Prof. Dr. Küçükusta, uzun süre hareket etmeden oturmanın kan akımının yavaşlamasına ve kanın bacak toplardamarlarında birikmesine neden olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Küçükusta, ''Hareketleri zaten azalmış olan yaşlılarda uzaktan kumandalar, önemli bir hareketsizlik nedenidir. Hem uzun süreli oturmak, hem de bacakların sarkıtılması, toplardamarlardaki kan akımını yavaşlatarak pıhtı oluşumuna zemin hazırlar. Bacak damarlarında oluşan pıhtılar buradan koparak akciğer damarlarını tıkarlar ve 'akciğer embolisi' adı verilen hastalığa neden olurlar'' dedi.
Yayın tarihi: 09.10.2004
660
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.