Sağlık

Uyuşturucunun Panoraması

Uyuşturucunun Panoraması

Uyuşturucu nasıl temin ediliyor, hangi adlarla biliniyor, kullananların yaş, meslek ve eğitim durumları, parayı nereden buluyorlar, aileleri ne yapıyor...

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Uçucu Madde Araştırma ve Tedavi Merkezi (UMATEM) Klinik Sorumlusu Doç. Dr. Kültegin Ögel`in, "Türkiye`de Madde Bağımlılığı" adlı kitabı, uyuşturucu bağımlılığının panoramasını sergiliyor.
Aralarında İstanbul`un da bulunduğu 10 il ve KKTC`de madde kullanan kişiler, aile bireyleri, arkadaşları, narkotik şubede çalışan emniyet görevlileri, sağlık çalışanları ve barmenlik gibi bazı meslek sahipleri ile görüşülerek hazırlanan kitaptan derlediği bilgilere göre, İstanbul`da uyuşturucu bağımlılarının en sıkkullandığı maddeler esrar, hap, eroin, uçucu maddeler ve ecstasy olarak sıralanıyor. Ayrıca, belli bir grup tarafından kokain de kullanılıyor.

Bağımlılar arasında yaygın olarak kullanılan esrar, "ot, gubar, papatya, nane, kına, derman, ilaç, siyah, esvet, sır, cam macunu, afgan, lübnan, sarıkız, kalo, cigaralık, sarma, çiçeksündüz, mal" gibi isimlerle anılıyor.

Bu kişilerin sık kullandığı bir başka uyuşturucu eroin için ise "eyç, beyaz, beyaz peynir, mal, kız, cevher, kar ve takla" tabirlerikullanılıyor.

Bağımlıları, uyuşturucu haplara da "roş 1 ve roş 2, papik, aspirin, bomba" adlarını veriyor.

Ailelerinden ayrı, inşaatlarda, tarlalarda, boş yerlerde kalan kişilerin yaygın kullandığı uçucu maddelerden bali ve tiner de "tiner, timsiner, bali balko veya bamsari" olarak adlandırılıyor.

Belli sosyo ekonomik düzeydeki kişilerin kullandığı kokaine de "pırlanta, beyaz ten ve pudra" diye anılıyor. Ayrıca elle burnun gösterilmesi de kokain anlamına geliyor. İstanbul`da ayrıca ecstasy, LSD, boruotu ve diğer haplar da kullanılan uyuşturucular arasında yer alıyor.

NEREDEN BULUYORLAR ?

Doç. Dr. Kültegin Ögel`in kitapta yer verdiği bilgilere göre, kullanıcılar, esrar ve eroinin en fazla Kocamustafapaşa, Kumkapı, Hacıhüsrev, enmahalle, Gaziosmanpaşa, Fatih, Dolapdere, Kasımpaşa, Kurtuluş, Taksim, Merter, Avcılar, Bağcılar, Aksaray, Tahtakale, Edirnekapı ve Kulaksız`da satıldığını ifade ediyor.

Kokain kullananlar ise bu maddeyi daha çok sosyetenin bulunduğu Etiler ve Levent`te bulunduğunu söylyor.

İstanbul`da madde kullanımı 14-50 yaş aralığında görülürken, kullanım daha çok genç yaşlarda başlıyor. Uyuşturucuya başlama yaşı uçucu maddede 11-12, hapta 16-17, esrarda 16, eroinde ise 18-19.

Gençler arasında kullanımın yaygınlaşmasına neden olarak, kolay etki altında kalmaları, aileleri ile sorunları olması, özenti, kötü arkadaş çevresi ve sorunlarla baş edememe gösteriliyor.

Madde kullanımının erkekler arasında daha yaygın olduğu görülürken, madde kullanan kadınlar genellikle esrar, hap, eroin, kokain ve ecstasy, sosyoekonomik düzeyi yüksek olanlar ise kokain kullanıyor.

EĞİTİM VE MESLEK

Uçucu maddeleri kullananların çoğunun ilkokulu dahi bitirmediklerigörülürken, madde kullanıcıları arasında her eğitim düzeyine rastlanıyor. İstiklal Caddesi`ndeki madde kullanıcıları genellikle lise ve yüksekokul düzeyinde eğitim görmüş kişilerden, Dolapdere`deki kişiler ise ilkokul veya okur-yazar kişilerden oluşuyor.

Madde kullanan kişiler genellikle çalışmıyor, çalışanlar ise serbest meslek, pazarcılık, işportacılık yapıyor. Kadınlar, genelliklehayat kadınlığı, erkekler ise "hırsızlık, yankesicilik, torbacılık veya satıcılık" gibi suçlar işliyor. Para, aileden veya kız arkadaştan da temin ediliyor.

ÖLSE DE KURTULSAK

Kullanıcılar aile ilişkilerini mesafeli, kötü ve bozuk olarak tanımlıyor. Ailelerin başlangıçta madde kullanan yakınlarına destek olduğu, ancak düzelme görmedikleri zaman "ölse de kurtulsak" dedikleri belirtiliyor.

Polise göre ise bazı aileler, sosyal destek sağlamak yerine öyle bir çocukları yokmuş gibi davranıyor.

Sağlık çalışanı, arkadaş ve barmen gibi kişiler de, ailelerin madde kullanan çocuklarına baskı yaptığını, ancak iletişim kurmadıklarını ifade ediyorlar. Özellikle kızların eve kapatıldığı, ancak bir süre sonra kaçıp tekrar madde kullandıkları kitapta anlatılıyor.

Madde kullananların genellikle boşanmış ailelerden geldiği, anne babanın ilgilenmediği ve sosyal destek sağlamadıkları ifade ediliyor. Sağlık çalışanlarına göre ise aileler, madde kullanan çocuklarına "tedavi olsun kurtulalım" gözüyle bakıyor, ancak onlarla ilgilenmiyor.
Yayın tarihi: 24.02.2002
1059
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.