Sağlık

Uyuşturucudan da tehlikeli...

Uyuşturucudan da tehlikeli...

Alkol ve tütün, hint keneviri ve exctacy gibi bazı yasadışı uyuşturuculardan daha tehlikeli.

İngiltere'de yapılan ve sonuçları The Lancet dergisinde yayımlanan bir araştırmada, sağlığa zararlı maddelerin tehlikesi, topluma verdikleri gerçek zarara göre yeniden derecelendirildi.

En çok zararlı 10 madde arasında
Araştırmada alkol ve tütün topluma en çok zararlı 10 madde arasında yeraldı.

Araştırmayı yapan Bristol Üniversitesi'nden Profesör David Nutt ve arkadaşları, herhangi bir uyuştucunun topluma verdiği zararı derecelendirmek için üç ölçüt belirledi:

*Uyuşturucunun kullanıcıya verdiği fiziki zarar
*Bağımlılık yapma gücü
*Kullanımının topluma etkileri.

En tehlikeliler: Eroin ve kokain
Araştırmacılar iki uzman grubuna, bağımlılık konusunda uzmanlaşmış psikiyatristler, bilimsel ve tıbbi uzmanlık sahibi hukukçular ile polis yetkililerine, eroin, kokain, Ekstasi, amfetamin ve LSD dahil 20 farklı uyuşturucuya bu ölçütlere göre puan vermelerini istediler, alınan toplam puanları hesapladılar.

Hesaplamada eroin ve kokain en tehlikeli uyuşturucular olarak belirlenirken, onları uyku ilaçları ve sokakta satılan metadon izledi. Sıralamada alkol en zararlı 5'inci madde belirlenirken, tütün 9'uncu oldu. Hint keneviri 11'inci sırada, exctacy ise listenin sonlarında yeraldı.

Yayın tarihi: 07.04.2007
1545
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.