Sağlık

Uyumak sizi yoruyorsa, uyku apnesine dikkat

Uyumak sizi yoruyorsa, uyku apnesine dikkat

Tıpta Uyku Apnesi (Sleep Apuca) olarak bilinen solunum sorunu olanlar günde 8 saat uyusalar bile uykularından kolayca uyandırılacak şekilde güçlükle nefes alıp vermekte, gece boyunca hırıltılı bir şekilde solumaktadır.

Gece boyunca tekrarlayan küçük uyandırılmaların sebep olduğu uyku bozukluğu, gün boyunca hissedilen yorgunluk, halsizlik ve uyuşukluğun sebebidir.

Uyku apnesi (uykuda aralıklı nefes durması sorunu) hastaların sadece enerjisini azaltmaz, onları bir miktar sinirli, depresif ve sersemlemiş hale de getirir.

Torbalanmış ve siyah halkalarla çerçevelenmiş gözlerin, çökmüş ve yorgun bir bedenin gün boyu devam eden algılama, öğrenme, konsantre olma, yürüyüş ve konuşma sorunlarınızın nedeni uyku apnesi olabilir.

Sağlık sorunları yaratabilir

Uykuda nefes alma problemi olanların kendilerini daha yaşlı hissettiklerini ve daha yaşlı gibi davrandıklarını çok sık gözlemliyoruz.

Gece boyunca solunum durmalarının beyinde oluşturduğu düşük oksijenli dönemler, bu hastalarda erken yaşlarda hipertansiyon, kalp ritmi bozuklukları, kalp krizleri gibi tehlikeli sağlık problemlerine yol açabilir.

Uyku apnesi sorunu olanların daha çok trafik kazaları ve iş kazaları yaptıkları bilinmektedir.

Ne yapabilirsiniz?

ğer uyku apnesi sorununuz varsa, öncelikle bazı kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçmeli, yeni ve doğru alışkanlıklar edinmelisiniz:

Sigara ve alkol kullanmamalısınız: Uyku apnelerinin yoğunluğunu artırmaktadır.

Kilo vermelisiniz: Kilo kaybı uyku apnesi tehdidini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Kullandığınız ilaçlara dikkat etmelisiniz: Uyku ilaçları, gevşeticiler ve antidepresanlar sorunu tetikleyebilen ilaçlardır.

Boğaz temizliğine önem vermelisiniz: Yatmadan önce yapacağınız tuzlu su gargaraları gece uyanmalarınızın sıklığını önemli miktarda azaltır.

Yatağınıza eğim vermelisiniz: Uyurken başı ve omuzları yükseltmek yararlıdır. Sadece başı yükseltmek ise boyunu eğip soluk borusunu bükeceğinden zararlı olabilir. Bu nedenle yatağınıza yüksek eğim vermelisiniz.

Akşamları hafif yiyecekleri tercih etmelisiniz: Akşam yemeklerinizi hafif yiyeceklerle geçiştirin ve erkenden yemeye özen gösterin. Şişkinlik ve gaz yapıcı, reülüyü kolaylaştırıcı yiyeceklerden uzak durun.

Sorununuzu hálá çözemediyseniz, bir uzmanla işbirliği yapmalısınız. Sürekli pozitif solunum yolu basınç makinesi evde rahatça kullanılabilen son derece etkili bir tedavi aracıdır. Deneyimli bir merkez veya uzman ile işbirliği yapılarak uyku apnesi sorununun çözümünde bazı cerrahi girişimler son çare olarak denenebilir.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Hürriyet
Yayın tarihi: 05.06.2003
722
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.