Sağlık

Uykuyu kaçıran ilaç yaptılar

Uykuyu kaçıran ilaç yaptılar

Saatlerce uyanık kalmak ve daha az uyuyarak günden daha fazla yararlanmak için yeni bir ilaç geliştirildi. Amerika'da yapılan araştırmalar sonucunda geliştirilen ''Provigil'' adlı ilaç, yan etki ve bağımlılığa neden olmaksızın insanların saatlerce uyanık kalmalarını sağlıyor.

Provigil'in kullanımı, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yalnızca ''narkolepsi'' hastalığı gibi ani ve kontrol edilemeyen uyku sorunlarına karşı uygun görüldü. Pazarlama şirketi Cephalon ise ilacın kullanım alanının önümüzdeki birkaç yıl içinde yaygınlaştırılarak depresyon, Parkinson hastalığı ve apne gibi uyku problemleri yaşayan insanlara da verilmesini hedefliyor.

Amerika'daki uyku kliniklerinde, bilim adamları tarafından Provigil'in gece vardiyalarında çalışan ve genellikle uykusuzluk ve başağrısı gibi belirtiler ile uyku düzensizlikleri yaşayan insanlar için de yararlı olabileceği yönünde çalışmalar sürdürülürken, şirket sözcüsü Rober Grupp, tanesi 4 dolara (5 milyon lira) satılacak olan Provigil'in gece çok uzun süre çalışan insanlar için değil, klinik rahatsızlıkları olan insanlar için geliştirildiği üzerinde duruyor.
Yayın tarihi: 16.04.2002
4813
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.