Sağlık

Uykuya beden değil beyin ihtiyaç duyuyor

Uykuya beden değil beyin ihtiyaç duyuyor

Bilim adamlarına göre, meyve sineklerinden insanlara kadar uyku ihtiyacı, hayati bir öneme sahip.

Amerikan Time Dergisi, son sayısında uykuyla ilgili araştırmaları kapak yaptı.

UYKUSUZLUĞA DAYANMA

Uykusuz geçirilen saatlerin ardından esnemeler başlar ve vücut uyumak için mücadeleye girişir. Esnemek uykusuzluğun ilk işaretlerindendir ve gelecek saatlerin daha zor olacağı uyarısını verir. 18 saatlik uykusuzluğun ardından dış etkenlere karşı tepki verme süresi çeyrek saniyeden yarım saniyeye çıkar. Bu süre gittikçe artar, bir şey okumak veya bir konuya konsantre olmak daha da zorlaşır, göz kapakları ağırlaşmaya başlar. 20 saatin ardından ise uyuklamalar başlar. Güneşin doğuşu hafif bir dinçlik katsa da, uykusuz geçirilen ikinci gece vücudu oldukça sarsabilir.

HAYATİ ÖNEM TAŞIR

Meyve sineklerinden insanlara kadar canlılar için uyku ihtiyacı, yiyecek, su ve soyunu devam ettirme kadar hayati bir önem taşıyor. Peki neden uyuyoruz? Bilim adamları hala bu sorunun cevabını kesin olarak veremiyor. Uyku vücudun kendini yenilemesi için hayati bir önem taşıyor. Ancak kaslar uykuya ihtiyaç duymuyor, sadece kısa süreli dinlenme periyotlarına ihtiyaç duyuyorlar. Vücudun kalanı ise beynin uykuda olup olmadığını fark etmiyor bile. Peki zihnimizi yenilemek için mi uyuyoruz? Gerçeğe en yakın olduğu düşünülen seçenek bu.

BEYİN GÜÇ TOPLUYOR

Beyin gece uykusundan büyük yararlar sağlıyor. Ancak bu yararların ne olduğu konusunda da bir uzlaşma mevcut değil. Birinci teoriye göre beyin, gün içinde topladığı bilgileri gözden geçiriyor ve birleştiriyor. Diğer teoriye göre beyin uykudayken güç topluyor ve fazlalıkları atıyor. Üçüncü bir teoriye göre ise uyku bazı gizemli yöntemlerle, piyano çalmak veya bisiklete binmek gibi çeşitli yeteneklerin gelişmesini sağlıyor.

UYUYAN DAHA VERİMLİ

Uykunun sırrını çözmeye çalışan araştırmacılar, beynin elektriksel aktivitesini kaydeden EEG'ler (elektroensefalograf) ile gelişmiş resimleme ve nörolojik haritalama teknikleri sayesinde, uyku sırasında beyinde neler olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Geçen ocak ayında Almanya'daki Lübeck Üniversitesi'nden Jan Born ve çalışma arkadaşları bir araştırma yaptı. Gönüllülerden bir dizi sayıyı basit ama sıkıcı bir matematiksel eşitlik kullanarak farklı bir dizi haline getirmeleri istendi. İyi uyumuş denekler, uykusuz kalmış olan ve tepki verme süresi artmış olanlara göre 2.5 kat başarı gösterdiler.

SÜREDEN ÇOK KALİTE

Bilim adamları uyku süresinden çok uyku kalitesinin önemli olduğunu belirtiyorlar. İngiltere'deki Loughborough Üniversitesi'nden Jim Horne 'Yüz yıl önceki insanlardan daha az uyuyoruz, ancak uyuduğumuz ortamlar çok daha iyi' diyor.

Yayın tarihi: 15.12.2004
800
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.