Sağlık

Uykusuzluk kalp krizi riskini artırıyor

Uykusuzluk kalp krizi riskini artırıyor

Araştırmalara göre haftada 60 saatten fazla çalışan insanların kalp krizi geçirme riski ikiye katlanıyor. Uzmanlar ''çok az uyumanın'' da kalp krizi riskini arttırdığını belirttiler.

Uykusuzluğun insan sağlığı üzerindeki etkisini bellirlemek için, 40-79 yaş arasındaki 260 Japon ile daha önce kalp problemi olmayan 445 kişi üzerinde karşılaştırmalı araştırma yapıldı. Araştırmacılar, son bir yıl ve ay içindeki çalışma saatlerini, uyku saatlerini ve ortalama uyuma oranını inceleyerek sonuca vardılar. Uzmanlar, haftada 60 saaten çok çalışanların haftada 40 ve daha az çalışanlara oranla kalp krizi geçirme riskinin iki katı olduğunu belirlediler. Bir gecede ortalama 5 saat ya da daha az uyumak, yetersiz uyku olarak kabul ediliyor, haftada birkaç gün beş saatten az uyumak kalp krizi riskini iki bazen de üç kat arttırıyor.

ŞEKERLEME YARALI

Avustralya'da yapılan bir araştırmaya göre 10 dakikalık gündüz uykusu, yarım saatlik uykudan daha yararlı oluyor. ABC'nin web sitesinde yayınlanan haberde, gün içinde yapılan 10 dakikalık uykunun en ideal ve verimli şekerleme olduğu belirtildi. Yirmi dakika ve yarım saatlik şekerlemelerin ise bir yararı olmadığı saptandı.
Yayın tarihi: 11.07.2002
760
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.