Sağlık

Uykusuzluk beyini küçültüyor

Uykusuzluk beyini küçültüyor

Düzenli olarak uykusuzluk sorunu yaşayanların, hafızayı kontrol eden beyin kortesinde küçülme görülebileceği ortaya kondu.

Güncellenme tarihi:
Kronik uykusuzluğun, hafıza formasyonunda etkili olan beyin korteksinde küçülmeye neden olabileceği bildirildi. İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, Hollanda'daki Nörolojik Bilimler Enstitüsü'nde görev yapan bir grup bilim adamı, kronik uykusuzluk hastalarının beyinlerinin sol tarafındaki gri madde miktarının, bu tür bir sorunu olmayanlara nazaran daha az olduğunu tespit etti. Uzmanlar, uykusuzluk sorunu arttıkça merkezi sinir sisteminin ana içeriği olan gri maddenin miktarının azaldığını da gözlemledi. Şimdiye kadar bu durumun sadece post travmatik stres bozukluğu gibi ağır depresyon hastalarında görüldüğünün düşünüldüğünü belirten bilim adamları, bu bulguların ışığında uykusuzluk sorununa daha fazla özen gösterileceğini umduklarını söyledi. A.A.
Yayın tarihi: 29.01.2010
786
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.