Sağlık

Uykusuzluğun çaresi

Uykusuzluğun çaresi

Sorunlar büyümeden önlemini almak gerek. Uyuyamıyor musunuz? O halde her akşam aynı saatte yatmaya özen gösterin. Yatmadan önce kafeinli içecekler içmeyin. Bir bakın bakalım, iki hafta sonra uykusuzluk çekiyor musunuz?

Uykusuzluk çekenlere

Bebeklerin ve çocukların düzenli uyku uyuyabilmeleri için pek çok çareye başvuruyoruz. Ama uyku uyuyamamak sadece onların değil, biz yetişkinlerin de sorunu!

Günümüzde uykusuzlılluktan yakınan insanların sayısında büyük bir artış gözleniyor. Uyku gereksinimi, kişilere göre değişiyor. Bazı kişiler gece 7-8 saat uykuya ihtiyaç duyuluyor, bazı geceler 5 saat yetiyor. Yaşlıların uyku ihtiyacının daha az olduğunu biliyoruz. Peki uykusuzluğun çaresi nedir? Öncelikle bu sorunu kronikleşmeden halletmemiz gerekli!

Uykusuzluğun başlıca nedenleri arasında stres ve endişe dikkat çekiyor. Adet günleri öncesinde ve de menopoz döneminde de kadınlar uyku sorunu yaşayabiliyorlar. Düzenli egzersiz yapmak, gün içinde kestirmekten kaçınmak, akşamları kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durmak uykusuzluğa çare olabilir.

Yatmadan önce ılık suyla yapılan bir duş ve her gece aynı saatte yatıp, sabahları da aynı saatte kalkmayı alışkanlık edinmek, sorunu büyütmeden çözecektir.
Yayın tarihi: 10.03.2006
815
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.