Sağlık

Uykusuzlara Mars terapisi

Uykusuzlara Mars terapisi

Mars'ın 25 saat süren bir gününe hazırlamak amacıyla NASA'nın yaptığı bir araştırma uykusuzluk çekenler için de çare olabilir.

Harvard Tıp Fakültesi tarafından yapılan ve sonuçları yayımlanan araştırmada, 22 ila 33 yaşındaki 9 erkek ile 3 kadın 65 gün süreyle akşamları 90 dakika parlak ışıkta yaşamak zorunda bırakıldı.

Işığın biyolojik saat için önemi
İnsanların biyolojik saatinin 23 saat 47 dakikadan 24 saat 48 dakikaya çıkabileceğini ortaya koyan araştırma, ışığın biyolojik saat için önemini gösterdi. Bilim insanları, ışıkla tedavinin, uyku düzeninde bozulmaya neden olan unsurlardan ötürü uykusuzluk rahatsızlığı çekenler için yardımcı olabileceğini kaydetti.

Bilinen gerçek değişti
Araştırmaya katılan tüm denekler, Dünya'dakinden bir saat fazla olan Mars gününe, uyku düzenlerini adapte edebildi. Hayvanlar üzerinde daha önce yapılan deneylerde, uyku düzeninin uzunluğundaki doğal değişimin, günün uzunluğuna bağlı olduğu belirlenmişti.

Birgün Gazetesi
Yayın tarihi: 27.05.2007
773
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.