Sağlık

Uykusuz geçen gecelere son verin

Uykusuz geçen gecelere son verin

Bazı insanlar yastığa kafalarını koyar koymaz uyumaya başlayabilirler, bazıları ise uyuyabilmek için saatlerce beklemek zorunda kalırlar.

Uykusuzluk her yıl toplumun üçte birini etkileyen önemli bir sorun. Genellikle doktorlar tarafından ilaç tedavisiyle çözülen bu sorun, ilaçların depresyon, irritasyon, konsantrasyon kaybı, anksiyete gibi yan etkileri gibi yeni sorunlar doğurabiliyor.

Uykusuzlukta etkilenen sadece ruhsal durumumuz değildir. İnsan büyüme hormonu (Human growth hormone) sadece uykudayken üretilir. Bu hormon, zarar görmüş dokuların tamirini ve yeni hücrelerin oluşmasını sağlar. Yani, yeterli uyumadığımız durumlarda vücudumuza kendini tamir edecek ve hücre sağlığını devam ettirecek şansı vermemiş oluruz.

Uykusuzluğun iki kategorisi vardır, genelde bu ikisi birbirini takip eder;

Uyku Öncesi Uykusuzluk: Uykuya dalmada zorluk çekme

Sürekli Uykusuzluk: Gece boyunca uyuyamama veya sürekli uyanma, çok erken uyanıp bir daha uykuya dalamama. Genelde sürekli uykusuzluk çekenler ertesi sabaha çok yorgun başlarlar.

UYKU ÖNCESİ UYKUSUZLUK

Anksiyete yada gerginlik, çevre değişikliği, duygusal dalgalanmalar, uyku fobisi, rahatsız edici çevresel faktörler, ağrı yada spazmlar, kafein, alkol gibi nedenlere bağlıdır.

SÜREKLİ UYKUSUZLUK

Depresyon, çevre değişikliği, hipoglisemi, uykuyu etkileyen fizyolojik sorunlar, ağrı ya da spazmlar, ilaçlar, uyuşturucular, alkol gibi nedenlere bağlıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok uykusuzluk vakasında aşağıdaki öneriler yardımcı olmuştur;

1. Gün ışığından maksimum yararlanmak için erken kalkın. Gün ışığında fazla uyumak genek uyku/uyanıklık döngüsünü bozabilir

2. Gün içinde fiziksel olarak aktif olun ve gün içi yarım saatten fazla şekerleme yapmayın. Aktivite, gün içinde melatonin üretimini durdurur ve vücudun ısısını yükseltir. Vücut ısısının uyku vaktine yakın yükselmesi istenmez, dolayısıyla gün içinde vücut ısısını yüksek tutmak yerinde olur.

3. Akşamüstleri yerine sabahları egzersiz yapmaya çalışın. Vücut hergün kurulması gereken saat gibidir, gün ışığı ve aktivite bu saati tekrar kurmanın en efektif yoludur.

4. Kafeinden sakının ve alkolü sınırlayın.

5. Gün içinde yüksek protein içerikli besinler tüketin. Akşamları fazla karbonhidrat alamayın.

6. Akşam yemeğini uyumadan bir kaç saat önce yiyin. Sindirim işlemi vücut ısısını yükseltir ve uyku için istenmeyen bir durumdur.

7. Akşamüzeri 6'dan sonra ağır fiziksel veya mental çalışmalardan uzak durun. Ağır tempoyla artan stres hormonları iyi uyku için gerekli melatonin ve serotoninin üretimini engeller.
Yayın tarihi: 09.02.2004
766
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.