Sağlık

Uyku öğrenmeyi kolaylaştırıyor

Uyku öğrenmeyi kolaylaştırıyor

Yeni bir dansı veya enstrüman çalmayı öğrenirken zorluk mu çekiyorsunuz? Yapılan yeni bir çalışma, uykunun bu tür komplike işleri öğrenmemize yardımcı olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, akşamüstü saatlerinde yeni bir şey öğrenen ve gece uykusunun da dahil olduğu 12 saat sonra öğrendiği şeyi icra etmeye çalışan insanların aynı işi sabah öğrenip uyumadan 12 saat sonra yapmaya çalışan insanlarda %20 daha başarılı olduğunu buldular.

Harvard Tıp Okulu Nöropsikoloji Laboratuvarı'nda çalışan Mathew P. Walker ve iş arkadaşları, "Bu tür yeni aktiviteleri öğrenmek ve sonrasında yapılan pratikten maksimum yarar sağlayabilmek için uyku gereklidir" diye konuştu. Bunun aynı zamanda insanın en çok uyuduğu çocukluk gelişiminin erken dönemlerinde de önemli olduğunu vurguladılar.

Araştırmanın sonuçları Neuron yayınının Temmuz 3 baskısında yayımlanacak.

Araştırmacılar çalışma için farklı insan gruplarını yetiştirdiler. Her grubun pratikle kendini geliştirmesine ve pratik yapmayı bıraktıktan sonra da gelişimin devam etmesine rağmen, çalışma pratik yapmayı bıraktıktan sonra alınan gece uykusunun katılımcıların gelişmelerini nasıl etkilediğini ortaya koydu.

Katılımcıların uyku düzenlerini denetleyen araştırmacılar non-REM uyku 2. evre olarak adlandırılan uykunun belli bir bölümünün yeni motor becerilerini öğrenmede kritik bir faktör olabileceğini söylüyor. Katılımcıların öğrendikleri şeyi nasıl yerine getirdikleri konusunda %52 uyumsuzluk bulunmasının özellikle gece geç saatte uyudukları uyku tipine bağlı olduğunu vurguluyorlar.

Belçika'daki Cyclotron Araştırma Merkezi'nde çalışan Pierre Maquet ev iş arkadaşları "Bu çalışma uykunun motor beceri öğreniminde önemli etkileri olduğunun gösteriyor" diyerek araştırmayla oluşan yorumlarını dile getirdiler.
Yayın tarihi: 03.07.2002
623
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.