Sağlık

Uyku hastalıkları kaza riskini artırıyor

Uyku hastalıkları kaza riskini artırıyor

Araç kullanırken uyuklamaya neden olan uyku hastalıkları, trafikte kaza yapma riskini artırıyor. Kişinin uyku sorununun farkında olması, trafik kazası riskini azaltıyor.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Remzi Altın, kötü ve yetersiz uykunun halsizlik ve dikkatsizliğe neden olarak kaza yapma riskini artırdığını, gençlerde gündüz aşırı uyuma eğilimine ve ruhsal sorunlara da yol açtığını belirtiyor.

"OUAS" adı verilen horlama, uyku sırasında nefes durmaları ve gündüz aşırı uyku eğilimi gibi rahatsızlıkları olanların trafik kazası yapma riskinin 2 kat daha fazla olduğu söyleniyor.

Sık tekrarlayan uyanmalara neden olan uyku bölünmeleri; gündüz aşırı uyuma isteğine yol açıyor. Gündüz uyuma eğilimindeki sürücüler, trafikte hızlı refleks ve konsantrasyon koşullarını yerine getirmekte de zorlanıyor.

Araç kullanırken uyuklamaya neden olan uyku hastalıkları, trafikte kaza yapma riskini artırıyor. Direksiyon başında gündüz aşırı uyuma eğilimi, boş yollarda ve uzun yolculuklarda daha çok oluşuyor. Kişinin uyku sorununun farkında olması, trafik kazası riskini azaltıyor.

Uyku hastalıklarına bağlı oluşan sayısız yaralanmaları ve ölümleri önlemek için, sürücülerin tedavi olarak uyku sorunlarından kurtulmaları gerekiyor.
Yayın tarihi: 23.01.2003
805
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.