Sağlık

'Üşütmeyim' derken hasta olmayın

'Üşütmeyim' derken hasta olmayın

Kış aylarında havalandırması yetersiz kapalı mekanlarda bulunmak, üst solunum yolu hastalıklarına neden olan virüslerin bulaşmasını sağlıyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bahar Keleş, yaptığı açıklamada, genelde "soğuk algınlığı" olarak adlandırılan enfeksiyonların, aslında çeşitli virüslerin yol açtığı üst solunum yolu enfeksiyonları olduğunu söyledi.

Keleş, soğuk algınlığının en sık görülen belirtilerinin burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma, boğazda yanma hissi ve öksürük olduğunu, zaman zaman hafif şekilde ateşin de belirtiler arasında yer alabildiğini ifade etti.

Üşütme korkusu

"Soğuk algınlığı" olarak bilinen rahatsızlıkların, sanılanın aksine vücudun soğuğa maruz kalmasından çok, kişilerin, özellikle kışın, virüslerin havalandırmayan mekanlar gibi üremeye uygun ortam buldukları yerlerde uzun süre kalmasından kaynaklandığını anlatan Keleş, şunları kaydetti:

"Kış aylarında kişilerin, havalandırması yetersiz kapalı mekanlarda bulunmaları, soğuk algınlığı olarak da bilinen üst solunum yolu hastalıklarına neden olan virüslerin bulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Bu özelliğinden dolayı soğuk algınlığına çoğunlukla, okullar, iş yerleri gibi, (Kışın üşümeyelim) diye düşünülerek havalandırılmayan mekanlarda yakalanılır.

İnsanlarımızın en büyük yanlışı, 'solunum yolu enfeksiyonları soğuk havadan kaynaklanıyormuş' gibi düşünülmesidir. Soğuk algınlığının bulaşması ise burun akıntısı, aksırık, öksürük ya da elden ele temasla virüslerin aktarılması gibi insandan insana şeklinde olmaktadır."
Yayın tarihi: 21.11.2006
1168
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.